Instanbul – o nádherné pamiatky tu nie je núdza

15. januára 2018

Istanbul má vo svojich uličkách zakorenenú akúsi mystiku a čaro starého sveta. Najväčšie mesto Turecko ponúka toľko, čo žiadne iné. Žijú tu vedľa seba moslimovia, židia i kresťania. O nádherné pamiatky tu nie je núdza, v miestnych reštauráciách si zaručene pochutnáte a za výhodné ceny nakúpite svojim blízkym. V Istanbule je viac než inde vidieť pomalší a neuponáhľaný život, silné spojenie s minulosťou i pohostinnosť obyvateľov. Dôvodov, prečo navštíviť Istanbul je veľa a my prinášame aspoň niekoľko z nich.

Veža Galata

Veža, ktorá bola postavená v roku 1348, je masívny stavba ponúkajúca úchvatný výhľad na mesto. Je obklopená roztomilými obchody a kaviarňami. Vy si tak môžete posedieť a dať si vyhlásenou miestnu kávu doslova pod tieňom veže. Je to niečo, čo by ste si určite nemali nechať ujsť.

24 cudzích slov, ktoré vyjadrujú radosť a šťastie, a Slovenčina ich pritom nemá

Radosť, šťastie a potešenie majú mnoho odtieňov. A mnohé z nich v slovenčine ani nedokážeme pomenovať. Ale čo keď pre nich existuje pomenovanie v inom jazyku? Slovo, ktoré do slovenčiny an...

Pera Palace Hotel

Vstúpiť do dverí tohto starého hoteli je ako vstúpiť do úplne inej éry. Stretáva sa tu dokonalá architektúra a vybavenie spolu s veľkoleposťou starého sveta. Dokonca, aj keď tam nebudete ubytovaní cez noc, musíte sa zastaviť aspoň na čaj alebo tureckú kávu. Môžete počúvať hudobné hru z roku 1940 a len pokojne relaxovať.

Modrá mešita

Ak chcete navštíviť nejakú tureckú mešitu, mala by táto byť prvý na zozname. Dvor Modrej mešity je veľmi masívny s minaretmi a kopulami. Vnútri sú počuť spievané modlitby a vidieť nádherne maľované stropy. Posaďte sa nejako do roka a vťahujte starú atmosféru slávnej mešity.

Vyskúšajte tradičný Hammam

Hammam sú turecké kúpele už po stáročia. Budete namočení a masírovaní pod bielou mramorovú kupolou, dostanete výborný čaj a potom vás v ďalšej miestnosti opäť namasírujú. Keď skončíte, dostanete veľký tanier s lahodným ovocím.

Kúpele vznikli z kúpeľov rímskych a dodnes využívajú ich princípov. V tých tradičných sú oddelení muži od žien. Základom hamamu je horúca miestnosť. Tam budete chvíľu relaxovať pri teplotách 50 ° C a 90% vlhkosti. Potom sa vás ujme tellak, ktorý umyje vaše telo vodou a drsnú žinkou odstráni všetky odumreté bunky. Na rad potom príde masáž a ďalšie očista.

Po dvoch hodinách vyjdete z hamamu a bude z vás úplne iný človek. Blahodarné účinky ucítite na koži, dýchacom ústrojenstve i pohybovom aparáte.

Turecká káva

Vychutnajte si skutočnú tureckú kávu. Nikde inde nechutí tak úžasne, ako tu. V Istanbule a vôbec v Turecku ju varí v Džezva a podáva sa v maličkých šálkach. Je veľmi tmavá a silná. Preto ju Turci pijú len v neskorom popoludní a na konci stolovania.

Výborný je tiež čierny čaj, ktorý je k dostaniu v malých pohárikoch v obchodíkoch, na bazároch a dokonca aj v banke. Zaujímaví nápoj je aj airan, čo je slaný jogurt zriedený slanou vodou. Je veľmi osviežujúci a zasýti.

 

Park Gülhane

Až pôjdete starými ulicami v Istanbule, nezabudnite zamieriť aj do obrovského parku Gulhane, ktorý stojí za videnie. Tieniaca stromy, jasné kvetinové záhrady, zelená tráva aj krásne fontány vás chytí a nepustí. Naplánujte si tu príjemné popoludnie a piknik. Je to nádhera.

Eleos

Ak si chcete naozaj pochutnať, skúste grécku reštauráciu eleos. Aj keď je o niečo drahšie, dostanete tu naozaj luxusné jedlo. S výhľadom na Bospor budete môcť pozorovať plaviace lode na jasne modrej vode a k tomu vám bude hrať príjemná grécka hudba.

Hagia Sophia

Pamiatka, ktorá sa jednoducho nedá minúť. Láka svojich návštevníkov už z diaľky, pretože stojí na pahorku a navyše sa jedná o veľkú rozložitú kamennú stavbu. Hagia Sophia je zaujímavá tým, že jeden čas spadala pod gréckokatolícku cirkev a neskôr sa premenila na mešitu. Nakoniec sa z nej stalo múzeum. Vnútri sú k videniu obrazy Márie a Ježiša hneď vedľa mnohých islamských štruktúr. Je to fascinujúce zmes náboženstvo. Pre niektorých je táto impozantná stavba ôsmym divom sveta.

 

Istiklal Street

Popoludní alebo večer môžete vyraziť na prieskum a nákupy do ulice Istiklal. Je to hlavná turistická destinácia a nájdete tu rôzne druhy obchodov s odevmi. K videniu sú aj živé predstavenia, malé uličky s kaviarňami, vozíky s grilovanou kukuricou, gaštany a praclíky a mnoho obchodíku s želatínou.

Zdroj:pinterest

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*