Hubárske lokality Pienin sú mimoriadne populárne

Jeseň patrí medzi obdobia, počas ktorých zaplesá nie jedno srdce hubára. Aké huby môžete nazbierať v okolí Apartmánov pri Dunajci?

Jeseň je obľúbeným obdobím najmä hubárov. Práve toto ročné obdobie ponúka množstvo dobrôt, ktoré sa najmä v Pieninách a ich okolí vyskytujú v hubárskych košíkoch v mimoriadne veľkom množstve. Treba si však uvedomiť, že v samotnom ochrannom pásme Pieninského Národného parku platí zákaz zbierania húb, lesných plodov či ničenie a zbieranie rastlín. To však neznamená, že pri návšteve Apartmánov pri Dunajci nemôžete nájsť niekoľko „krásavcov“ aj vy a úplne legálne.

Vyberte sa na jesennú prechádzku mimo lokalít chránených pásiem a spoznajte jedny z najlepších hubárskych miest na Slovensku. Ak nepatríte medzi skúsených hubárov, oceníte týchto túto dôležitú radu. Pre bohaté úlovky by ste mali zamieriť do zmiešaných alebo smerových lesov, úspech by ste mali dosiahnuť aj na podhorských lúkach. Medzi hlavné hubárske lokality Pienin patrí okolie Lechnice, Červeného Kláštora, Spišská Magura, Osturňa či Stráňany.

Najznámejšie z letných a jesenných druhov húb v Pieninách:

Kým prejdeme k jesenným druhom, spomeňme aj tie, na ktoré môžete pri pozornom zraku natrafiť na jar. Tu by sme mohli spomenúť Májovky, Smrčky, Sírovec obyčajný či Judášove ucho (Húževnatec jedlý).

Bedľa vysoká

 

Mimoriadne chutná huba z čeľade pečiarkovitých. V kulinárstve sa využíva najmä klobúk. Dajte si veľký pozor na zámenu s bedlou ostrošupinnou, ktorá je smrteľne jedovatá. Klobúk bedle vysokej má v priemere 10 až 40 cm a v mladi je vaječného tvaru. Neskôr dostáva kužeľovitý až plochý tvar. Uprostred spozorujete tmavý hladký hrbol. Charakteristickými sú hnedé šupiny. Vôňa je jemná a chuť ľahko oriešková. Čo sa týka konzumácie, hodí sa k vyprážaniu, no často sa využíva aj sušenie či dusenie.

Rýdzik pravý

 

Jedna z najzbieranejších jesenných húb, ktorá patrí do čeľade plávkovité. Klobúk dorastá do priemeru 5 až 15 cm. Za mladi je klenutý, neskôr v strede lievkovitý. Farbu má tehlovopomarančovú, niekedy spozorujete aj zelený nádych. Je krehko mäsitý a za vlhka slizký. Hlúbik je 3 až 9 centimetrov dlhý a skoro vždy dutý a lámavý. Jeho farba je svetlejšia ako klobúk. Dužinu charakterizuje pomarančové mlieko a príjemná korenistá vôňa. Pre krehkosť dužiny sa používa k naloženiu do octového nálevu. Obľúbené sú aj omáčky či opekanie.

Hríb smrekový

 

Ozajstný klenot z čeľade hríbovitých. Radí sa do sekcie Eduies a skupiny tzv. pravých hríbov. Ide zrejme o najobľúbenejšiu hubu na Slovensku. Klobúk dorastá do 60 až 250 milimetrov. Na povrchu je najprv krátko biely, neskôr hnedne. Póry postupne dostávajú žlté či žltoolivové tóny. Dužina je čisto biela. Chuť či vône sú príjemné. Hríb smrekový je najvhodnejšia na sušenie či mrazenie. Mimoriadne sa podobá hríbom dubovým (dubákom).

Kuriatko jedlé

 

Opäť mimoriadne chutná a vyhľadávaná jedlá huba. Klobúk je široký 1 až 8 cm. Najprv je mierne klesnutý, neskôr plochý až prehĺbený, s laločnato zvlneným okrajom. Farba býva žĺtkovo-žltá, neskôr pozorujeme blednutie či matnosť. Hlúbik je hrubý 0,8 až 2,5 cm a dlhý od troch do šiestich centimetrov. Dužina je pevne mäsitá, bledožltá a vyznačuje sa korenistou chuťou a vôňou. Kuriatka sa vďaka vysokému obsahu chuťových látok v rozpustných tukoch využívajú v smotanových omáčkach, kyslých mliečnych polievkach prípadne sa nakladajú do octa. Sú vhodné k drteniu na korenistý prášok.

Okrem spomenutých húb môžete natrafiť aj na iné jedlé huby ako popinky, čírovnice, rôzne druhy masliakov či suchohríbov, Kozák smrekový, Pečiarku poľnú, Hríb sosnový, modráky či Kozák Osíkový.

Hubárske lokality Pienin máte na skok aj z Apartmánov pri Dunajci. Viac informácií na ich webe či Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *