Košice sa opäť môžu tešiť na slovenskú reprezentáciu v rámci vrcholného hokejového podujatia. Tentokrát by sme mali nastúpiť aj so všetkými hráčmi z NHL.

Košice sa prekvapujúco stali organizátorom budúcoročnej olympijskej kvalifikácie na ZOH 2022 v Pekingu. Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček a prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan sa k tomu zaviazali v memorande o spolupráci. O ňom budú ešte rokovať poslanci Mestského zastupiteľstva, ktorí ho budú schvaľovať už budúci štvrtok na svojom nasledujúcom rokovaní.

Najbližší olympijský hokejový turnaj sa bude hrať rovnakým systémom ako na ZOH 2018 v Pjongčangu, teda zúčastní sa na ňom tucet krajín, ktoré sa stretnú v základnej fáze v troch štvorčlenných skupinách. IIHF vlani potvrdila, že Čína má ako organizátor hier v roku 2022 isté miesto. Spolu s ňou aj osmička tímov podľa rebríčka na konci prebiehajúceho šampionátu v Bratislave a Košiciach, čo sú zhodou okolností všetci štvrťfinalisti. Ostatné tímy rozohrajú kvalifikáciu v štyroch fázach o tri zostávajúce pozície do Pekingu.

Výslednica základnej časti 83. MS rozhodla, že celkovo deviate Slovensko postúpilo o jedno miesto na rovnakú priečku v renkingu IIHF, čím sa dostalo pod čiaru priameho postupu na olympijský turnaj. Udržalo si však právo na organizáciu jedného z troch turnajov záverečnej fázy kvalifikácie na ZOH 2022. Konkrétne dejisko bude známe neskôr. Z troch turnajov postúpia do Pekingu len víťazi skupín, takže proti trom súperom sa nesmie zaváhať.

Celkovo sa v kvalifikácii predstaví 37 krajín. Začne sa v novembri 2019 turnajmi v Luxembursku a Hongkongu. Finálna fáza aj s turnajom na Slovensku sa uskutoční v termíne 27.-30. august 2020, teda je možné, že svoje krajiny budú môcť reprezentovať aj hráči z NHL.

Dejiská turnajov kvalifikácie ZOH 2022

Záverečné kvalifikačné kolo (27.-30. augusta):
D-skupina (SR): SLOVENSKO, Bielorusko, Rakúsko, kvalifikant č. 6
E-skupina (Riga): Lotyšsko, Francúzsko, Taliansko, kvlaifikant č. 5
F-skupina (Nórsko): Nórsko, Dánsko, Kórejská republika, kvalifikant č.4

3. kvalifikačné kolo (6.-9. februára 2020):
G-skupina (Jesenice): Slovinsko, Japonsko, Litva, kvalifikant č.9
H-skupina (Nursultan): Kazachstan, Poľsko, Ukrajina, kvalifikant č. 8
J-skupina (Nottingham): Veľká Británia, Maďarsko, Estónsko, kvalifikant č. 7

2. kvalifikačné kolo (12.-15. decembra 2019):
K-skupina (Brašov): Rumunsko, Island, Izrael, kvalifikant č. 11
L-skupina (Španielsko): Holandsko, Španielsko, Mexiko, kvalifikant č. 10
M-skupina (Chorvátsko): Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Turecko

1. kvalifikačné kolo (7.-10. novembra):
N-skupina (Luxemburg): Luxembursko, SAE, Bosna a Hercegovina, Kirgizsko
O-skupina (Hongkong): Taiwan, Hongkong, Kuvajt, Thajsko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *