Epidémia chrípky práve vrcholí, už má na svedomí prvú obeť. Chcete sa jej vyhnúť? Máme pre vás jeden jednoduchý spôsob, ako nepríjemné choroby, ktorá vás bude obmedzovať v práci aj v súkromnom živote, zabrániť.

Možno si myslíte, že už je na očkovanie proti chrípke neskoro, ale nie je to úplne pravda. Vďaka naočkovaní bude vaše telo efektívnejšie produkovať protilátky bojujúci proti chrípke. Vakcína pomáha k tomu, že chrípkové vírusy do organizmu nepreniknú a naše telo sa pred nimi vďaka očkovaniu ubráni.

Očkovanie počas epidémie?

Oplatí sa ale očkovanie ešte teraz, na začiatku februára? Je to totiž časovo na hrane. Síce v týchto týždňoch môže vrcholiť chrípková epidémia, stále však platí, že väčšina populácie SR sa s vírusom chrípky zatiaľ nestretla ale v nasledujúcich týždňoch sa tak môže stať. Ochranná hladina protilátok nastupuje za dva až tri týždne po očkovaní. Dá sa však predpokladať, že keby došlo k nákaze skôr, napr. Za 7-10 dní po vakcinácii, polovičná hladina protilátok pomôže choroba aspoň zmierniť a zníži infekčnosť pacienta.

Rovnako nemožno vylúčiť, že po ústupe aktuálnej chrípkovej vlny príde ešte druhý vrchol v nasledujúcich týždňoch. Cestovateľov, ktorí budú tráviť hodiny na letiskách, v lietadlách, vo vlakoch alebo v iných uzavretých priestoroch s nahromadením osôb, by a mali určite bez váhania očkovať.

Pre koho je očkovanie vhodné?

Očkovanie proti chrípke povinné nie je, ale niektoré skupiny obyvateľstva by rozhodne nemali otáľať – očkované by tak mali byť najmä deti do piatich rokov, ale aj seniori a ľudia so zníženou imunitou, čo platí aj pre pacientov, ktorí bojujú s rakovinou a podstupujú chemoterapiu. Naopak očkovanie nie je vhodne pre tehotné ženy v prvom trimestri ani pre pacientov, ktorí sú alergickí na vaječné bielkoviny. Neodporúča sa potom ani pre deti do pol roka. Pamätajte na to, že vakcína je účinná po dobu jedného roka.

Očkovanie je podľa odborníkov skutočne veľmi dôležité a v mnohých prípadoch dokáže zabrániť aj rade ťažkých vírusových ochorení. Účinnosť vakcíny sa ale z roka na rok menia. Vylepšujú sa totiž zložky vakcíny podľa dominantného tipu chrípky. Faktom ale zostáva, že každá vakcína proti chrípke je nejakým spôsobom účinná. Odborníci sa len snažia“namiešať vždy takú“, ktorá bude v danej sezóne najúčinnejšie.

Ako sa prenáša chrípka?

Chrípka sa prenáša takzvanými kvapôčkami vzduchu. V čase epidémie je dôležité umývať si často ruky mydlom a teplou vodou a nezdržiavať sa na miestach s veľkým množstvom ľudí. Nakaziť sa môžete aj od človeka, ktorý vyzerá na prvý pohľad zdravý, pretože ešte netrpia horúčkami. Do tela sa nám ale tento vírus môže dostať aj od pacienta, ktorý si už chrípku prekonal a u ktorého sa už horúčka dva dni neobjavila.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *