Vedci zistili, že vapovanie zvyšuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu fajčiarov. Elektronické cigarety sú bezpečnejšie, ale nie bez rizika.

Vedci sa podľa posledných prieskumov obávajú tvrdení o bezpečnosti elektronických cigariet obsahujúcich nikotín. Zistili, že aj toto fajčenie zapríčiňuje vyššie riziko vzniku ochorení srdca, vyššieho krvného tlaku a tepu fajčiarov. Vedci tiež zistili, že vdychovaním nikotínu dochádza k oslabeniu pevnosti ciev a vyššiemu výskytu infarktov myokardu.

Ktoré sú zdravšie?

Zatiaľ čo poniektorí odborníci stále hovoria, že fajčenie alebo vapovanie elektronických cigariet je oveľa zdravšie ako fajčenie tabakových cigariet, zistenia vedcov potvrdili, že aj tie elektronické majú svoje riziká. Švédski vedci varujú pred vapovaním, ale aj pred pasívnym vdychovaním, ktoré môže spôsobiť trvalé poškodenie krvného obehu. Pevnejšie steny tepien sťažujú srdcu, aby pumpovalo krv.

Riziko poškodenia srdcového svalu sa zvyšuje. Stav je spojený s vysokým krvným tlakom, ochorením koronárnych ciev, mŕtvicou, srdcovým zlyhaním a fibriláciou predsiení: Počet vapujúcich sa v posledných rokoch dramaticky zvýšil a vaporizéry boli na trh uvedené ako takmer neškodné.

Vplyv na srdce

O bezpečnosti elektronických cigariet sa však v odborných kruhoch stále diskutuje a rastúci počet dôkazov naznačuje množstvo nepriaznivých účinkov na zdravie. „Zistili sme, že u dobrovoľníkov, ktorí boli vystavení e-cigaretám obsahujúcich nikotín, došlo k zvýšeniu srdcovej frekvencie a krvného tlaku.“ Tím vedcov robil prieskum u 15 mladých a zdravých dobrovoľníkov v priemernom veku 26 rokov.

Všetci boli príležitostní fajčiari, ktorí zvykli fajčiť maximálne desať cigariet mesačne a predtým nepoužívali e-cigarety. Ich úlohou bolo jeden deň počas 30 minút fajčiť e-cigarety s nikotínom a na druhý deň a vapovali bez nikotínu. Vedci im hneď po dofajčení zmerali krvný tlak, srdcovú frekvenciu a pevnosť tepien a potom zopakovali svoje meranie o dve a štyri hodiny neskôr a zistili okamžité stuhnutie ciev.

Tento stav bol síce dočasný, ale rovnaké dočasné účinky na pevnosť tepien sa preukázali aj po dofajčení klasických cigariet. Chronické vystavenie aktívnemu aj pasívnemu fajčeniu cigariet spôsobuje trvalé zvýšenie stuhnutia tepien. Vedci odporúčajú opatrnosť voči elektronickým cigaretám. Fajčiari e-cigariet by si mali byť vedomí potenciálnych nebezpečenstiev.

Tuhnú aj z kávy

Ak sa snažia fajčiari e-cigariet poraziť svoju závislosť, zvyčajne volia náplne s veľmi nízkym alebo žiadnym nikotínom. Lekár Magnus Lundback predstavil svoj výskum na medzinárodnom kongrese v Miláne. Profesor Peter Hajek, riaditeľ Oddelenia pre výskum závislostí na tabaku na londýnskej univerzite Queen Mary, ďalej potvrdil, že arteriálna stuhnutosť sa týka aj iných stimulantov, akými sú napríklad kofeínové nápoje alebo pozeranie strašidelných filmov.

Nikotín by sa mal preskúmať .Ďalšia štúdia porovnávala 23 fajčiarov e-cigariet s 19 ľuďmi, ktorí nikdy nefajčili tabakové ani elektronické cigarety. Všetci účastníci mali vek od 21 do 45 rokov. Aj v tejto štúdii vedci potvrdili zvyšujúce sa riziko srdcovo-cievnych ochorení. Nikotín, ktorý je hlavnou bioaktívnou zložkou v kvapaline elektronických cigariet, môže mať trvalé nepriaznivé účinky, ktoré vedú k zvýšeniu kardiovaskulárnych ochorení. Podľa vedcov by sa mal nikotín v kvapalinách e-cigariet poriadne preskúmať.

E-cigarety sa stali veľmi populárne preto, že neobsahujú nebezpečný dym, pozostávajúci z dechtu a oxidu uhoľnatého, ktoré sú v tabakových cigaretách.

Christopher Allen z British Heart Foundation, povedala: Zatiaľ čo e-cigarety sa stali populárnou pomôckou na riešenie závislosti od fajčenia cigariet, ich nevýhodou je, že tiež obsahujú nikotín, ale aj iné chemické látky. Fajčenie e-cigariet môže byť v krátkodobom horizonte nápomocné ako odrazový mostík na odvykanie od fajčenia, ale cieľom každého by malo byť prestať fajčiť aj elektronické cigarety.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *