Filmové prevedenia slávnych comicsov hýbu filmovým svetom najmä v poslednom desaťročí. V poslednom období ako keby scenáristom či režisérom dochádzal dych a hlavne originalita. Veľké kinohoty sa začínajú na seba podobať ako vajce vajcu a fanúšikovia ich sledujú skôr zo zotrvačnosti či sentimentu. Pred dvoma rokmi sa všetky bariéry pokúsil odbúrať Deadpool, čo sa mu výborne darí aj v druhom dieli. Tvrdenie, že comicsový film nemôže byť kvalitnou satirickou komédiou, obrátil totálne naruby.
Písal sa rok 2016 a režisér Tim Miller priniesol do kín jednu z najväčších hitoviek posledných rokov. Spolu so scenáristami Rhettom Reesom a Pauom Wernickom sa mu pomocou Deadpoola podarilo zmeniť pohľad na comicsové filmy. Jeho kolegovia sa totiž začali veľmi nápadne na seba dejovo podobať a ak ste nechtiac spadli do debaty o jednom z nich, ktorý sa vám nepodarilo pozrieť, neboli ste za hlupáka, keďže išlo o to isté, ako pri minimálne šiestich iných. Čím sa však Deadpool od nich odlišuje? V prvom rade ide o veľmi nápaditú satirickú komédiu, ktorej však nechýbajú aj klasické akčné scény. Nitka neostala suchá hádam na žiadnom hrdinovi, svoje si musel odtrpieť dokonca aj kultový Superman.
Tento rok sme sa dočkali pokračovania. Mnohí kritici sa zhodli, že ide o ešte pútavejšie dielo. Veľmi tomu napomohol David Leitch, ktorý je minimálne čo sa týka akčných scén, lepším filmárom ako Tim Miller. To pocítite od úplného začiatku druhého dielu, ktorý je plný nezabudnuteľných naháňačiek, bitiek či prestreliek. Dvojka je v tomto minimálne o úroveň vyššie ako prvý diel. Spomenúť môžeme aspoň epickú akciu X-Force, drsné bitky jeden na jedného s novou hrdinkou Cable alebo spomalené boje na jeden záber.
Tvorcovia Deadpool 2 jednoducho priniesli fanúšikom to, čo sa im najviac páčilo v jednotke. Dej je stále veľmi jednoduchý a gýčový, čo však v tomto prípade vôbec nevadí. Ten slúži len ako vybudovaná kulisa pre časté humorné až satirické scénky či vyššie spomenuté boje a akčné situácie. Základ je však v zosmiešňovaní svojich konkurentov a to Dan Reynolds zvláda na jedničku. Odbavil sa na každom od Goonies cez DC Universe až po rasistov, hereckých kolegov, pedofilných psychopatov či väzenskom systéme. Určite nečakajte vážne dielo, pri ktorom sa vám bude prehrievať mozog. Predsa všetci chodíme do kina na podobné filmy kvôli iným zážitkom.
Noviniek teda nie je málo. Tešiť sa môžete aj na ďalších hrdinov. Cable je veľmi vydarený drsňák a Domino si rezervovala tie najbláznivejšie akčné scény a navyše bola obdarovaná skvelou superhrdinovskou schopnosťou, hádam pre Deadpool tou najvhodnejšou – šťastím. Najviac však potešia vypracovanejšie akčné scény, ktoré dokazujú v spojení s kvalitným humorom, že hektolitre krvi a pár slávnych komiksových hrdinov už na úspech nestačia. Herecké obsadenie je nadupané najviac, ako sa len dá, čo umožnil aj zvýšený rozpočet filmu. Ak niekto môže pracovať s menami ako Ryan Reynolds, Josh Brolin, Morena Baccarin, Zazie Beets, Julian Dennison či T.J. Miller, o úspech má postarané.