Keď nám do života zasiahne depresia, máme pocit, že nám okrem liekov snáď nič nepomôže. Keď toho všetkého máme okolo dosť a hlavu nám nezamestnáva nič iné, než stres a starosti našej mysle tak nedajú oddýchnuť, existuje niekoľko možností, ako postupovať ďalej. Buď prepadnete depresií, alebo sa rozhodnete myslieť na niečo iné.

Myslieť na niečo iné a robiť niečo iné. To sa jednoducho povie … hovoríte si aj vy? Avšak nič neplatí na depresiu a úzkosť tak ako cvičenie. Je to paradox, pretože ak je človek v depresii či ho zviera úzkosť, cvičenie je to posledné, čo by sa mu chcelo robiť. Avšak keď raz začne, keď sa človeku dostane motivácia, pravidelné cvičenie toho dokáže na psychike skutočne veľa.

Cvičenie pomáha zaháňať depresie

Depresia je závažným psychickým ochorením, ktoré často vedie až k samovražedným snahám nielen u dospelých ľudí, ale tiež bohužiaľ už u mladistvých. Ako depresiu na svojom blízkom spoznáte? Depresia bývajú najčastejšie prejavovanie navonok smútkom, beznádejou, stratou záujmu o koníčky, nedostatkom energie na čokoľvek, myšlienkami na smrť či dokonca samovraždu. V štúdii z decembra 2017, ktorá sa volá Evidence-Based Practise in Child and Adolescent Mental Health, autori uvádzajú, že cvičenie môže u dospievajúcich znížiť symptómy depresie, ba dokonca môže byť alternatívou terapie či liekov.

Horšie sú na tom s depresiou mladiství

Depresia je hrozná, to vie každý, kto ju zažil, alebo zažíva. Našťastie sa dá proti nej niečo robiť. Nech je to užívanie antidepresív, psychoterapia alebo kombinácia oboch. U tínedžerov však je to o niečo zložitejšie. Často si rodičom nepovedia, že potrebujú zájsť k psychológovi, teda ten prvý krok musí väčšinou iniciovať rodič sám. Avšak, poznať, že ide o závažnú vec či depresiu, ide u mladých ľudí pomerne ťažko, pretože rodičia zmeny nálady, izoláciu, podráždenosť či depresie prisudzujú ich pubertálnemu veku a sú často považované za normálne. Extrémna depresie však k veku nepatrí a je dôležité brať ich vážne.

Ako cvičenie na depresie pomáha?

Nová štúdia publikovaná výskumníkmi z Austrálie usporiadala štyroch týždenné cvičenia desiatich dospievajúcich, ktorí boli diagnostikovaní závažnou depresiou. A? Cvičenie skutočne pomohlo, však bolo potrebné udržiavať v týchto mladých ľuďoch motiváciu, aby dokázali v cvičení pokračovať. Sami účastníci tohto výskumu potvrdili, že cvičenie skutočne pomáha a uviedli, že najviac im pomáhalo, keď mali naplánované hodiny cvičenia s trénerom, cvičenie v pároch či boxovanie.

Ako sa cvičením proti depresii začať?

Podľa American Psychological Association (APA), odporúča skutočne veľa terapeutov cvičenia ako súčasť liečby depresie. Odporúča sa však, ešte pred tým, ako začnete cvičiť, skonzultovať váš zámer cvičiť so svojím ošetrujúcim lekárom. Ak ten nebude mať nič proti, môžete s cvičením začať. Odporúča sa však začínať pomaly, s malými cieľmi, ktoré môžete posúvať vždy o trochu ďalej. Zo začiatku zabudnite na vysokú intenzitu cvičenia. Aj psychicky úplne zdraví ľudia s ňou začínajú pomaly a postupne.

Aké cvičenia proti depresii zvoliť?

U každého je to individuálne. Niekomu pomôže rýchla chôdza, behanie či plávanie. Iným zase joga či vzpieranie. Každý jedinec získava emocionálny a psychickú silu inak. Vďaka cvičeniu budete v kontakte s ostatnými ľuďmi, dôjdete do úplne iného prostredia. Mnohým ľuďom tiež pomáha, keď cvičí podľa tréningového plánu alebo s kamarátom (sparing), ktorý má podobný cieľ. Sledujte na sebe každučkú zmenu nálady. Aké cvičenia ju zlepšuje? Aké naopak zhoršuje?

Ako cvičenie pomáha na depresie a úzkosti?

Možno sa budete čudovať, ale skutočne veľa ľudí chodí do posilňovne práve z toho istého dôvodu, z akého túto možnosť teraz práve zvažujete vy. Ľudia majú rôzne problémy, či už je to depresia, úzkosť, poruchy príjmu potravy, nízke sebavedomie, skoršie šikanovanie v škole. Ľudia skutočne cvičením rieši veľa svojich starostí a bolestí. Tak ako cvičenie môže pomôcť vám?

Vyplavenie endorfínov

Cvičením sa uvoľňujú endorfíny čiže endokanabinoidy, čo sú látky podobné konope, ktoré človeku dokážu zlepšiť náladu, utlmiť bolesť, a dokonca aj rozširujú aj cievy.

Zabudnete na starosti

Cvičenie odvedie pozornosť od všetkých starostí, takže vás dostane mimo cyklus negatívnych myšlienok, ktoré akurát tak depresiu a úzkosť kŕmi.

Získate sebavedomie

Okrem toho získate späť sebavedomie. Či už ste ho mali alebo nikdy nemali. Cvičením sa človeku telo zmení a ak vydržíte môže sa zmeniť na nepoznanie. Či už ide o mužnú sexy postavu alebo o nádherné podmanivej ženské krivky, pozdvihnutý zadoček a pekne vyrysované bruško. Chce to len u cvičenia vydržať a ísť si za svojím cieľom.

Získate nových priateľov

Takéto fitcentrum je bezchybným miestom, kde spoznáte mnoho ľudí. Ak budete chodiť v rovnaký čas, je možné, že budete stále stretávať tých rovnakých ľudí. Po čase sa s vami začnú zdraviť a sem tam aj prehodia zopár slov. Sami nebuďte neprístupní, pretože aj voľným úsmevom namiesto pozdravu zlepšíte náladu nielen ostatným, ale aj sebe. Tiež zistíte, že v tom nie ste sami. Že depresiou trpí aj ten svalovec, ktorý dvíha 320 kg na mŕtvy ťah, že tá baba, ktorú večne vidíte behať na páse a ktorá má postavu, za ktorú by každá žena vraždila, si v skutočnosti myslí, že je tučná.

Naučíte ako proti depresii zdravým spôsobom

Cvičenie je pozitívna činnosť a s cvičením sa spájajú aj zdravé stravovacie návyky. Bez správnej a vyváženej stravy totiž neuvidíte na svojej postave výsledky. Správna strava s psychikou dokáže tiež urobiť divy. Keď sa o cvičenie začnete zaujímať viac do hĺbky, zistíte, že existuje niečo ako makroživiny, teda bielkoviny, sacharidy a tuky, a že ich nesprávny pomer dokáže s psychikou nepekne zamávať, pričom tiež zistíte, že ich správny pomer naopak dokáže psychiku i telo mimoriadne zlepšiť.

Cez sebaľútosť a utápanie sa v závislostiach cesta nevedie

Zistíte, že prejedanie alebo naopak alkohol skutočne nevedú k zlepšeniu depresie, alebo zabudnutia. Zistíte skrátka, že sebaľútosť nie je správnou stratégiou. Čím viac sa človek utápa v alkohole alebo v prejedanie, rovnako zisťuje, že táto cesta nikam dlhodobo nevedie. Že sa mu naopak priťažuje a že to chvíľkové uvoľnenie za tie následky a pocity vlastne vôbec nestojí.

Ako na depresie pomáha pravidelné cvičenie?

Zvyšuje energiu, zlepšuje spánok, odvedie pozornosť od obáv, ktoré vás trápia, budete viac chápať, ako procesy v tele fungujú a získate sebavedomie. Mnoho štúdií preukázalo, že ľudia, ktorí cvičia pravidelne, trpia menšími depresiami a úzkosťami, než mávali v čase, keď necvičili. Je pozoruhodné, že 16 týždňov pravidelného cvičenia sa ukázalo byť rovnako efektívna na miernu a stredné depresii ako antidepresíva. Ďalšie nedávna štúdia preukázala, že zvýšenie fyzickej aktivity z nečinnosti na cvičenie trikrát týždenne, viedlo až k 20% zníženiu rizika depresie.

Cvičením nahor k zdravému duchu i telu

Chytilo vás cvičenie? To je skvelé! Môžete tiež skúsiť cvičiť viac energicky, napríklad squash alebo veslovanie. Ľuďom, ktorí nie sú aktívni vôbec prospeje už malá aktivita, ako je napríklad chôdza. Každá aktivita sa totiž počíta a každý pohyb je lepší ako žiadny. Nielenže sa vám pomocou cvičenia podarí depresii a úzkosti uniknúť, ale mnohonásobne sa vám odvďačí, pretože vďaka cvičenie okrem iného umožníte vášmu telu účinne predchádzať ochoreniam srdca, cukrovky II. typu, osteoporóze, mŕtvici a určitým druhom rakoviny.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *