Čo sa deje s telom, keď to so športom preháňate? Ako sa to prejaví na svaloch, váhe a vašej nálade?

 

Bez pohybu sa k ideálnej postave nedostaneme. Proti tomu nemožno nič namietať. Zároveň je však dôležité si uvedomiť, že aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. Nikto sa nečuduje tomu, že sa ručička na váhe nepohne smerom dole, keď trvale odmietate pohnúť sa z gauča a rozlúčiť sa s tučnými jedlami. S rovnakým problémom sa však môžete stretnúť aj v okamihu, keď sa do športu doslova zbláznite.

MIESTO SILY ÚNAVA

Okrem únavy a skleslosti majú ľudia, ktorí to so športom preháňajú, tendenciu siahať po sladkom. Chýba im energia a toto je najrýchlejšia a najjednoduchšia cesta, pre ktorú sa mozog rozhodne.  Lenže sladké v sebe nemá žiadne živiny. Neplatí preto ani námietka, že čokoládu alebo zákusok vyšportujete.  Porovnávať pomer kalórií (koľko ich prijmem s tým, koľko ich vydám) nehrá tak dôležitú úlohu. Podstatnejšie je, ako telo vyživujete.

Rozmaznávať a hýčkať

Ani v prípade, že sladkosti nevyžadujete, nie je vyhraté. Aby sa telo chcelo rozlúčiť s kilami navyše, potrebuje okrem správneho jedálnička a pohybu tiež pokoj a pohodu. Akonáhle má pocit, že ho týrate, o pozitívnych výsledkoch si môžete nechať len zdať.  Keď ste pod neustálym tlakom, telo na to, aby to ustáli, spotrebuje veľa energie. Bez regenerácie sa to nezaobíde,  vysvetľuje tréner, ktorý odporúča masáž, saunu a v neposlednom rade spánok.

MOJE TELO, MÔJ ČAS

Všeobecne platí, že malé svalové partie (triceps, biceps) potrebujú 1,5 dňa na regeneráciu a veľké partie (brucho, stehná, chrbát) až dva dni.  Existuje množstvo podobných odporúčania, ale tá najlepšia cesta je naladenie sa na seba.

Vy pozorujte, ako sa vaše telo chová voči preťaženiu – kedy si potrebujete oddýchnuť, a kedy ísť cvičiť. Niekto zvládne regeneráciu za dva dni, iný za týždeň.

 

 

Zdroj: Fitweb

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *