Čo všetko by ste mali vedieť o technológii ofset?

28. októbra 2020

Ofset je najviac využívaná tlačiarenská technika na svete

Ofestovú tlač, ktorú môžeme nazvať aj jednoduchšie ako ofset, je tlač, pri ktorej sú tlačiace a netlačiace miesta v rovnakej výškovej úrovni a pri ktorej prenos tlačovej farby iba z tlačiacich miest zabezpečujú rozdielne chemicko-fyzikálne vlastnosti tlačiacich a netlačiacich miest.

Tlačiace miesta prijímajú mastnú tlačovú farbu (vtedy sa bavíme o olejofilných) a netlačiace miesta prijímajú vodu (ide o hydrofilné). Ofset zaraďujeme medzi nepriamu tlač, keďže výsledný obraz sa z tejto tlačovej formy (môže sa jednať o plošnú alebo valcovitú) tlačí najskôr na gumený valec a až neskôr na papier. Samotná farba sa prenáša dvakrát. Tlač aj mimoriadne jemných detailov aj na menej kvalitný papier zabezpečuje použitie gumeného valca. Ten sa totiž dokáže prilnúť aj na nie dokonalý hladký povrch.

Ofset využíva aj Tlačiareň Kežmarok GG

Pomenovanie „ofset“ pochádza z jedného z významov anglickej frázy set-off, a to „otlačenie“ či „obťah“. Momentálne ide o najvyužívanejšiu tlačovú techniku na svete a zdobí ju takmer univerzálne použitie. Oproti digitálnej technike ofset umožňuje aj tlač PANTONE (priamych farieb). Každá z týchto farieb má špecifické číselné označenie a presný pomer miešania odtieňov. To je mimoriadne dôležité napríklad pri tlači logotypov, kde je nutné dodržanie vždy rovnakej farebnosti. Túto techniku rozdeľujeme na suchý (nevlhčený) a klasický (vlhčený)

Ofsetovú tlač môžete využiť aj vďaka spoločnosti Tlačiareň Kežmarok GG. Viac už na webe firmy alebo na ich Facebooku, kde nájdete ďalšie zaujímavé blogy zo sveta tlačiarenského sveta.

 

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*