Ako vzniká bioodpad? Čo všetko mám teda vyhodiť do hnedého kontajnera? Aj na to vám odpovieme v tomto článku.

 

Ako vzniká bioodpad

Biologicky rozložiteľný odpad – bioodpad vzniká dvomi spôsobmi. Prirodzenou a nenápadnou formou v prírode v podobe lístia na jeseň, popadaných konárov, trusu zvierat a podobne. Tento prírodný odpad sa časom rozloží na prospešné látky a stane sa hnojivom pre okolité rastliny. Prírodný bioodpad, ktorý vzniká v našich záhradách, môžeme umiestňovať priamo do domácej kompostárne, kde sa rozloží na kompost, ktorý je vhodný na prírodné hnojenie záhonov. Baktérie, ktoré sa podieľali na rozklade zeleného odpadu, vo forme hnojiva podporujú ochranu a výživu zeleniny a ovocia v záhradách. A tak kompostovaním bioodpadu podporujeme prirodzený kolobeh v prírode a za odmenu sú nám plody záhradky bez akýchkoľvek chemikálií. Ďalšiu skupinu bioodpadu produkujú naše domácnosti v podobe obalov a šupiek zo zeleniny a ovocia, kvetov, kuchynského odpadu, zvyškov jedla a jedlých olejov a tukov. Aj takýto odpad je vhodný na domáce kompostovanie. Ak nemáme domácu kompostáreň, odpad je najjednoduchšie vyhodiť do hnedého kontajnera, ktorý je určený na bioodpad, a o jeho ďalší osud sa postará zberová spoločnosť a priemyselná kompostáreň.

 

Skládky nie sú vhodným miestom pre bioodpad

Pri rozkladaní bioodpadu na skládke vzniká v určitej fáze nebezpečný plyn metán. Metán je jeden z plynov, ktorý zapríčiňuje skleníkový efekt a následné otepľovanie planéty. Je pravdou, že bioodpad vzniká aj v prírode, kde nie je nijako regulovaný, tak prečo by sme sa mali zaťažovať triedením a kompostovaním bioodpadu z našich domácností? Snáď najväčším rozdielom je objem bioodpadu, ktorý sa celosvetovo vyprodukuje. Také množstvo bioodpadu za taký krátky čas, za aký ho vyprodukuje ľudstvo, by v prírode jednoducho nevznikol. Preto je dôležité správne nakladanie s bioodpadom aj za predpokladu, že nie je pre prírodu zdanlivo nijako škodlivý. Nebezpečné je hlavne jeho množstvo a miešanie s inými druhmi odpadu.

 

Čo všetko mám teda vyhodiť do hnedého kontajnera?

Do kontajnera určeného na bioodpad môžete kľudne vyhodiť všetky šupky a obaly z ovocia a zeleniny, zvyšky z ovocia, zeleniny a jedla, zbytky kávy a čaju vrátane čajových vrecúšok, škrupiny z vajíčok a orechov či izbové rastliny. Vyhodiť môžete rovnako odpad zo záhrad ako trávu, lístie, piliny, popol z dreva a jemné vetvičky. Väčšie vetvičky a konáre nezabudnite nasekať na menšie kúsky. Do hnedého smetiaka rozhodne nepatrí mäso, kosti a koža, varené ovocie, vlasy, plienky a popol z uhlia. Každá obec a mesto môže mať v zbere bioodpadu mierne rozdiely. Ak si nie ste istí, čo všetko patrí do bioodpadu vo vašej obci, neváhajte sa informovať na webovej stránke obce, prípadne u OZV, ktorá danú obec zastrešuje v záležitostiach správneho nakladania s odpadom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *