Rodinný dom typu bungalov si za posledné roky získal neochvejnú pozíciu medzi projektami rodinných domov. Ak sa pozrieme na najpredávanejšie projekty rodinných domov zistíme, že bungalovy tvoria podstatnú časť medzi bestsellermi viacerých stavebných firiem.

 

Bungalov je prízemný typ rodinného domu, najčastejšie v tvare štvorca alebo obdĺžnika s nízkou sedlovou strechou, jednoduchý na projektovanie v autocad lt. Najväčší staviteľský boom zaznamenali bungalovy v 19. a 20. storočí najskôr v USA, Kanade a neskôr po celom svete.

 

Kde sa vzal bungalov?

Pôvod bungalovu siaha do dávnej minulosti, do čias kolonizácie. Prvé bungalovy sa stavali na území Bengálska v Indii, v tých časoch britskej kolónií. Pôvodné ľahké a vzdušné drevené stavby so strechou z palmových listov, bangla – bangala, sa prestavovali pre potreby Britov.

Stavbám pribudla veranda a boli doplnené o prvky tradičnej britskej vidieckej architektúry. Prvé bungalovy sa skladali z kuchyne s jedálňou, spálne, kúpeľne a priestrannej obytnej časti.

V tomto smere sa bungalovy za dlhé roky veľmi nezmenili. Program na kreslenie použili architekti len na citlivé úpravy tvaru, dizajnu, materiálu, no pôvodná myšlienka bungalovu sa zachovala. Jednoduchá a ľahko realizovateľná stavba s úzkym prepojením s pozemkom.

 

Univerzálny typ domu

Bungalov si v našich končinách získal popularitu najmä pre svoju univerzálnosť. Je pravda, že bungalov je typ nízkonákladovej a rýchlo realizovateľnej stavby. No v katalógoch projektov domov by ste našli bungalovy na najrôznejšie spôsoby.

Ak nie ste zrovna fanúšikom katalógových projektov, nechajte si vypracovať individuálny návrh. Takmer všetci architekti využívajú moderné cad programy, v ktorých môžete projekt prispôsobovať, až kým nebude presne podľa vašich predstáv.

Milovníci tradičného štýlu si prídu na svoje pri klasických pravidelných stavbách so sedlovou strechou. Pre bungalov je typické drevo, čo sa dá v prípade vidieckych stavieb krásne zakomponovať do prostredia.

Plynulý prechod z obývacej časti na nadkrytú terasu je prísľubom úzkeho kontaktu so záhradou.

Zdroj obrázka: https://images.unsplash.com/photo-1560598430-aa89fdb5263e?ixlib=rb-1.2.1&ixid=eyJhcHBfaWQiOjEyMDd9&auto=format&fit=crop&w=400&q=60

 

Hľadáte niečo moderné, s veľkými oknami, presnými líniami, ktoré budú ladiť s modernou mestskou zástavbou? Jednopodlažný bungalov s veľkoryso riešenými priestormi, pravidelnými líniami, rovnou strechou a veľkými francúzskymi oknami je nadčasový projekt, ktorý bude pôsobiť elegantným dojmom aj po rokoch.

Zdroj:https://images.unsplash.com/photo-1582268611958-ebfd161ef9cf?ixlib=rb-1.2.1&ixid=eyJhcHBfaWQiOjEyMDd9&auto=format&fit=crop&w=400&q=60

 

Má bungalov nevýhody?

Dobre riešený projekt bungalovu spĺňa všetky požiadavky na fungovanie modernej rodiny. Oddelená spálňová časť poskytuje dostatok súkromia na oddych. V centre domu situovaná denná časť je otvorený priestor, ktorý slúži aktivitám celej rodiny.

Niektorí ľudia považujú za nevýhodu bungalovu nedostatok odkladacieho priestoru na športové, záhradné a iné vybavenie. Väčšina bungalovov má už v pôvodnom projekte technickú miestnosť alebo garáž, kde je dostatok miesta na odloženie kosačky na trávu a detských bicyklov.

Pokiaľ ste vášnivý záhradkár a potrebujete predsa len viac skladovacieho priestoru, môžete si dodatočne postaviť drevený záhradný domček. Budete mať kde odkladať náradie potrebné na starostlivosť o záhradu a zároveň si naplno vychutnáte všetky výhody praktického bungalovu.

Bungalov je stavba, ktorá sa hodí skôr na rovinatý terén. Stavba na svahovitom pozemku je možná po vyrovnaní terénu. Tým by sa však zvýšili náklady na výstavbu a pribudli náklady na spevnenie terénu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *