Tatranská flóra na jednom mieste. Aj takto by sa dala charakterizovať Expozícia tatranskej prírody Štátnych lesov Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Pre turistov ponúka širokú paletu vzácnej tatranskej kvetany, ale príjemný pobyt v prírode.

Botanická záhrada sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Vysokých Tatier v nadmorskej výške 850 metrov nad morom. Jej priestory boli verejnosti prvýkrát sprístupnené 15. júna 1992. Od tohto obdobia otvára svoje brány pre návštevníkov druhú májovú nedeľu. Na ploche 3,2 ha sa nachádza osem skaliek s rastlinstvom vápencových a silikátových podkladov, ako aj rastliny mokradí, vrchovísk, slatín a lesov až po druhy alpínskych holí a najvyšších polôh Tatier,“ uviedla vedúca Expozície tatranskej prírody Jana Černická.

Novinkou je chodník cez kosodrevinu

V súčasnosti sa v priestoroch botanickej záhrady nachádza viac ako tristo druhov rastlín, stromov a krov vysokohorskej flóry. Areál záhrady je popretkávaný cestičkami a potôčikmi vtekajúcimi do jazierok. Mnohých návštevníkov zaujme aj vodopád, ktorý sa nachádza v hornej časti záhrady. „Túto sezónu sme sprístupnili malý turistický chodníček cez kosodrevinu popri žulovom jazierku dlhý asi 30 metrov. Je to ukážka turistického chodníka, aký sa nachádza vo Vysokých Tatrách. Priebežne sa tam budú dosádzať druhy, ktoré tam prirodzene rastú,“ vysvetlila Černická.

 

Nájdete tu aj zákonom chránené druhy

Hoci je botanická záhrada otvorená len štyri mesiace v roku, tak pre svojich návštevníkov ponúka naozajstnú nádheru. Počas tohto obdobia v nej majú návštevníci možnosť sledovať meniacu sa farebnosť tatranskej prírody. Najdôležitejšou súčasťou záhrady sú vysokohorské druhy, kde patria vzácne, ohrozené a zákonom chránené druhy. Tu môžeme zaradiť endemické druhy ako piesočnicu brvitú, prvosienku dlhokvetú plocholistú, mak tatranský a glaciálne  relikty, kde je predstaviteľom lomikameň ovisnutý, dryádka osemlupienková a silenka bezbyľová,“ povedala vedúca botanickej záhrady.

Nevysadené rastliny sa predávajú

Veľmi dôležitým poslaním Expozície tatranskej prírody je aj ochrana a zachovanie vzácnych druhov tatranskej flóry. Všetky rastliny okrem pôvodných druhov prirodzene rastúcich v botanickej záhrade sa pestujú zo semien alebo vegetatívnym rozmnožovaním. Každú sezónu sa rastliny na jednotlivých alpíniach ošetrujú a dosádzajú sa na mieste, ktoré sú pre nich vhodné. Rastliny, ktoré sa nevysadia, potom ponúkajú na predaj priamo v priestoroch Expozície tatranskej prírody v Tatranskej Lomnice.

Rastliny z Tatier môžete mať aj vy

Milovníci skalničiek, ale aj drevín sa môžu tešiť. Kúsok z tatranskej prírody si môžete odniesť priamo domov, pretože botanická záhrada ponúka na predaj niektoré z rastlín. Záujem o rastliny je veľký a preto každú sezónu máme v ponuke na predaj niektoré druhy. Túto sezónu sme ponúkli na predaj 76 druhov, no ich množstvo je obmedzené. Medzi najžiadanejšie druhy patria už tradične plesnivec alpínsky, horec Clusiov, dryádka osemlupineková, silenka bezbyľová či zvonček tatranský,“ vymenovala vedúca Expozície tatranskej prírody Jana Černická.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *