Rozoznať, čo chceme bábätko povedať svojím plačom, je pre mamičky niekedy veľmi ťažké. Najmä, ak ide o prvorodené dieťaťa a novopečená mamička nemá dostatok skúseností. Ak však dieťatko intenzívne plače, odmieta ponúkané mlieko a nedokáže zaspať, zrejem ide o bolesti bruška.
Tie trápia novorodencov predovšetkým prvý polrok a sú zdrojom nielen mnohým prebdených nocí, ale aj rodičovskej frustrácie. Ak však rozoznáte príčinu bolestí, podarí sa vám poľahky ju obmedziť a pripraviť dieťatku pokojný večer.
Nepríjemná plynatosť
Za mnohými bolesťami bruška stojí najčastejšie ešte nezrelý tráviaci systém. Ak má vaše bábätko tvrdé bruško, ide zrejme o plynatosť. Skôr, ako siahnete po rektálnej rúrke, pokúste sa najprv vyskúšať zdravšie metódy, ktoré bábätku prinesú okamžitú úľavu.
Najjednoduchšia je masáž bruška. Ako na ňu? Spojte ukazovák a prostredník a v smere hodinových ručičiek masírujte bábätku bruško. Môžete pri tom použiť aj detský olejček. Takúto masáž je dobré používať aj pri predchádzaní bolestí bruška, pokojne každý večer.
Ďalšou skvelou pomôckou je cvičenie. Opatrne pritiahnite skrčené nožičky bábätka k telu tak, aby sa kolienka jemne dotkli bruška. Potom nôžky opäť vystrite. Opakujte viackrát za sebou. Tento cvik podporuje trávenie a uvoľňuje ubolené bruško. Aby to deti bavilo, využite pri tom aj ich obľúbené hračky.
Pozor na mlieko
Nie všetky bábätká sú plne dojčené. Mnoho mamičiek, ktorým sa na proces dojčenia dieťaťa z rôznych príčin nepodarilo nabehnúť, sa musia spoliehať na umelé mlieko. To niekedy nemusí bábätku úplne sadnúť a začne mu spôsobovať horšie trávenie. Ak sa bolesti bruška opakujú pravidelne, poraďte sa o zmene umelého mlieka s pediatrom alebo lekárnikom.
Zároveň pamätajte na to, že vývoj organizmu bábätka má svoj rytmus. Nepredbiehajte čas a neponúkajte dieťaťu detské kaše, výživu, zeleninu či rôzne „dobroty“ priskoro. Môžete mu tým uškodiť a spôsobiť tráviace ťažkosti či alergickú reakciu v podobe komplikovanej intolerancie laktózy.
Stravovacie návyky platia aj pre mamičku
Dojčené deti reagujú niekedy veľmi zle na látky, ktoré sa dostali do tela prostredníctvom výživy mamičky. Uistite sa teda, že vaša strava neobsahuje nič, čo by bábätku spôsobilo zbytočné nafukovanie a bolesti bruška.
Niektoré druhy ovocia a zeleniny- napríklad hrušky, slivky, pomaranče, kapusta či strukoviny spôsobujú deťom tráviace ťažkosti. Mamičky by sa im mali v čase dojčenia vyhýbať. Známe sú aj povzbudivé účinky kávy či zeleného čaju, po ktorým nielen mamičky, ale aj bábätká nedokázali večer zaspať.
Pre dojčiacu mamu je vhodné pravidelne piť čaj, ktorý vhodne pôsobí na tráviaci trakt bábätka a zabúdať netreba ani na pravidelný prísun vitamínov a minerálnych látok, ktoré blahodarne pôsobia na telo ženy aj dieťatka.