Bojujte proti citlivým zubom

2. januára 2019

Zuby nepatria síce medzi tie najväčšie časti ľudského tela, no neraz nám dokážu
spôsobiť nemalé problémy. Aj keď možno máte ukážkový chrup a v živote ste nemali ani jeden jediný kaz, môžu vás postihnúť iné ťažkosti!

Pomerne často sa v dnešnej dobe vyskytuje zvýšená citlivosť zubov, ktorá sa prejavuje ostrou bolesťou najmä pri konzumácii sladkého, horúceho či príliš studeného jedla alebo pri pravidelnom čistení zubov. Tento problém netreba podceňovať a najlepšie je riešiť ho čo najskôr. Veľakrát sa totiž stáva, že nadmerná citlivosť a bolestivosť zubov napríklad  pri ich čistení vedie k nedostatočnej hygiene, čo môže vyústiť do ďalších problémov ako sú kazy a iné nepríjemnosti.

Čistíte si ich správne?
Citlivosť zubov spôsobujú zväčša obnažené zubné krčky, kedy sa ďasno akoby zosunie nižšie a obnažia sa tým citlivé časti zuba alebo je poškodená zubná sklovina, čím sa odhalí časť zuboviny, a to vedie k nepríjemným bolestivým pocitom. Veľakrát sú tieto javy  spôsobené dlhodobým nesprávnym spôsobom čistenia zubov, používaním príliš tvrdých zubných kefiek a pod.

Riešenie závisí práve od typu a závažnosti problému, ktoré by mal však určite posúdiť zubný lekár.

Tá najlepšia pasta
Ak vás trápia obnažené krčky, skúsiť možno zubnú pastu na citlivé zuby – známe ako sensitive, a tiež je dobré vymeniť kefku s tvrdými štetinami za nejakú s mäkkými resp. jemnými, aby sa zbytočne krčky neodhaľovali ešte viac, čo by viedlo k zhoršeniu problému.
Dnes je už na trhu množstvo prípravkov určených presne na citlivé zuby a v každej lekárni vám istotne budú vedieť poradiť.

Vo vážnejších prípadoch, kedy je poškodenie rozsiahlejšie, sa môže váš lekár rozhodnúť pre použitie bielej hmoty, ktorou sa vyplnia obnažené časti zubov.

Pri poškodení zubnej skloviny sa takisto odporúča používať mäkšie zubné kefky a zubné pasty určené na citlivé zuby, aby sa miera citlivosti zbytočne neprehlbovala.
Tak ako pri väčšine zdravotných problémov ani tu netreba čakať okamžité zlepšenie a zázraky.

Nebojte sa zubára
V prípade, že aj napriek dlhodobejšiemu používaniu vhodných pást a zubných kefiek nedochádza k výraznejšiemu zmierneniu vašich ťažkostí, poraďte sa so svojím zubným lekárom o ďalšom možnom postupe.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*