V seriálovej histórii sa oproti filmom nenájde veľa kúskov natočených v priestoroch väzníc. A to nevravíme o tých ženských. Jeden taký pokus sa udial aj na Slovensku, no podobne kvalitné diela sa do našich blogov dostanú len pri satirických článkoch. Svoje miesto si tu ale stopercentne zaslúžia Orange si the new black či Wentworth.
Orange is a new black
Kto by nepoznal tento kultový seriál od spoločnosti Netflix. Príbehy väzenkýň z amerického ústavu pre odsúdené ženy nás baví už od roku 2013. Áno, aj táto téma môže byť zábavná a najmä prvé série sa dajú považovať za naozaj podarenú komédiu. Po čase sa však tvorcovia scenára nebáli trochu pritvrdiť a diváka prinútiť aj porozmýšľať nad tým, ako sa ženy ľahko môžu dostať za mreže a čo ich tam môže čakať. Nie je to totiž všetko len o lesbickej láske či vybudovaní si celoživotných kamarátstiev, ktoré vydržia aj za ostnatým plotom väznice.
Samotný seriál má špecifický charakter. Väčšina epizód je venovaná jednej z väzenkýň či pracovníka ústavu. Dej sa tak prelína medzi prítomnosťou a najdôležitejším okamihom v ich živote, ktorý mohol za to, kde sa ocitli. Často ide o silný príbeh, ktorý naozaj potrebuje nejaké tie následné humorné scény. Na rozdiel od austrálskej verzie si ich ale užijete habadej. Tá americká opisuje ženskú väznicu oveľa pozitívnejšie. Dokonca aj tie drogovo závislé delikventky či tyranizujúci personál je akosi pozitívnejšie ukázaný. NA druhej strane to však nedospelo až do štádia, kedy by sme im mohli pobyt za hrubými múrmi závidieť. Aj keď, niektoré väzenkyne vyzerajú lepšie, ako moje kolegyne, a to sa za ne nemusím hanbiť, keď ideme na obed…
Čo sa týka hereckého obsadenia, ide o naozaj hviezdnu skupinu herečiek. Aj keď sa ich počas šiestich sérií vystriedalo neúrekom, tie základné hlavné postavy nás bavia po celý čas. Predsa len, do basy sa nechodí na dva týždne a niektoré postavy sa tam dostali za horšie veci, ako je kradnutie alkoholu v podguráženom stave na benzínke… Tešiť sa tak môžete na krásnu a sympaticky naivnú Taylor Schilling (Piper), jej partnerku Lauru Prepon (Alex), známu napríklad z Tých rokov sedemdesiatych, bláznivú Natashu Lyonne (Nicky) či svojrázneho bachara a riaditeľa väznice Nicka Sandowa (Joe Caputo).
Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.
Wentworth
Ak porovnáme prechádzajúcu americkú a túto austrálsku ženskú väznicu, je nám jasné, kde by sme chceli skončiť… Wentworth je oveľa depresívnejšie miesto, kde sa každá odsúdenkyňa musí mať na pozore a oči aj na chrbte. V tomto prípade nečakajte chytľavú komédiu, pripravte sa na poriadnu drámu, kde nechýbajú depresívne príbehy hlavných postáv, krvavé bitky v každej z miestnosti ústavu, strašné následky užívania drog, zákerné správanie sa nie len spoluväzeňkýň ale aj dozorcov či dokonca až veľmi autentické prevedenia vrážd vo vnútri väzenia.
Podobne ako pri Orange is the new black, aj tento seriál začal v roku 2013 a momentálne sa tešíme, či skôr tŕpneme pri šiestej sérii. Na rozdiel od americkej verzie sa však z hlavných postáv nemôžeme tešiť počas celého seriálu. Hlavná predstaviteľka Bea (Danielle Cormack) vydrží len 46 epizód a aj krutú dozorkyňu Joan Ferguson (Pamela Rabe) nečaká šťastný koniec. To však nie je prípad ďalších naozaj charizmatických postáv, ktorá je každá svojim príbehom či charizmou jedinečná. Spomenúť musíme príťažlivú Franky (Nicole da Silva) či najskôr utiahnutú dozorkyňu, no neskôr svojrázu riaditeľku Veru (Kate Atkinson).
Aj keď sa jedná o austrálske dielo, kde mnoho z hercov či herečiek je pre svetový filmový svet neznámych, ide o jeden z najkvalitnejších seriálov, aké si môžete v súčasnosti pozrieť. Svojimi výkonmi si pomaly otvárajú dvere aj do Hollywoodu, kde určite majú čo ponúknuť. Čo sa týka samotného deja či dojmov z príbehov, ide o veľmi silný zážitok, ktorý vás núti pozrieť si ďalší a ďalší diel.