Ako vybrať správnu tapetu na stenu?

9. júna 2021

Tapeta oživí izbu

Tapety nie sú komunistickým prežitkom, ktorý v moderných domácnostiach nemá miesto. Práve naopak. V súčasnosti sa s nimi stretávame čoraz častejšie. Patria medzi nadčasové bytové doplnky, ktoré podliehajú aktuálnym trendom. Treba si len správne vybrať. Stena na tapetovanie je len jedna a tapiet na trhu tak veľa. Prezradíme vám, ako si vybrať správne.

Biela je stále in. Tapety ju príjemne oživia

Biele a jednofarebné steny sa vám nepáčia. Chce to niečo originálne. Tapety, ktoré reprezentujú váš osobitý štýl a z nenápadne pôsobiacej izby vyčarujú svieže a originálne miesto. Motív na tapete viac vynikne, keď ňou zvýrazníte len jednu stenu v miestnosti alebo schody. Pri tapetách na všetkých stenách môže izba pôsobiť stiesnene.

 

Tapety na stenu nemajú len dekoratívny charakter. Nenápadne vám pomôžu zamaskovať drobné nedostatky a nezrovnalosti stien. Z funkčného hľadiska slúžia ako izolácia a do určitej miery tlmia okolité zvuky. Okrem toho, prirodzeným spôsobom oddelíte dve prepojené izby. Najčastejšie kuchyňu s obývačkou.

Medovka je zdraviu prospešná
Ako môžete využiť medovku lekársku vo svojej domácnosti?

Výskyt medovky lekárskej vo vašej záhrade vám môže priniesť veľa možností na to, ako by ste túto bylinku mohli využiť. Určite nemusíte zostať len pri lekárskych a medicínskych účeloch, ale zar...

 

Medzi najobľúbenejšie motívy patria geometrické tvary, abstraktné motívy a imitácia dreva, tehly, kameňa a betónu. Priestor zvýraznia a príjemne zútulnia. Prírodné motívy tiež nikdy neomrzia.

Pekná tapeta nie je všetko

Tapeta sa vám musí v prvom rade páčiť. O tom niet pochýb. Predtým, ako si tapetu vyberiete, ujasnite si, do ktorej izby ju chcete nalepiť, aký je v nej nábytok a čo tapetou chcete docieliť. Možno nakoniec prídete na to, že motív je síce pekný, ale k celkovému štýlu izby sa vám vôbec nehodí. Predídete tým sklamaniu a následným komplikáciám.

(Ne)výhody jednotlivých motívov

Keď plánujete tapetovať malú izbu, zamerajte sa na tapety vo svetlých farbách, ktoré priestor presvetlia a opticky rozšíria. Väčší priestor znesie aj tmavšie farby a väčší motív. Drobný vzor svetlej farby priestor rozšíri, tmavé veľké vzory ho zúžia a opticky zmenšia. Lesklé a metalické tapety sú moderné a priestor dokážu opticky zväčšiť, ale počítajte s odrazom svetla, čo môže prekážať vašim očiam. Keď chcete, aby pôsobila nižšie a širšie, vyberte tapetu so vzormi vo vodorovnom smere. Tapety vo zvislom smere miestnosť opticky predĺžia.

3D tapety na všestranné použitie

3D tapety oživia aj tan najnudnejší priestor. Môže za to vysoko farebná grafika a dokonalá tlač. Viac vyniknú vo väčších a jednoducho zariadených priestoroch. Práve preto sa s nimi často stretávame pri minimalistickom a škandinávsky orientovanom štýle bývania. 3D tapeta je v tomto prípade dominantným doplnkom. Ostatné doplnky vyberajte v neutrálnych farbách a jednoduchšom štýle, aby si navzájom neškodili.

 

Odporúčaná pohľadová vzdialenosť je 2 metre. Z menšej vzdialenosti motív nevynikne tak, ako má. 3D tapety sú odolné voči vode. Môžete ich kedykoľvek pretrieť a zbaviť drobných nečistôt. Ozdobiť nimi môžete aj nábytok, dvere, posteľ, či zvýrazniť poličky. V takomto prípade zvoľte drobný motív, ktorý sa na malej ploche nestratí.

Lom svetla každú tapetu zmení

Myslite na to, že tapeta a jej vzor vyzerá inak pri dennom svetle a inak pri umelom osvetlení. Pri dennom osvetlení by mala vyzerať najlepšie. Požičajte si vzorkovník a doma poriadne odsledujte, ako sa môže vzhľad tapety pod vplyvom svetla zmeniť.

Výber tapety ovplyvňuje aj farebné zloženie izby. Okná, nábytok, podlaha, a koberec. Spolu s tapetou majú pôsobiť príjemne a harmonicky. Keď to prekombinujete, priestor bude pôsobiť fakt zle.

Spotrebu si dopredu naplánujete

Rozhodnite sa, koľko stien budete tapetovať, aby ste vedeli, koľko tapety potrebujete. Spotreba závisí od obvodu miestnosti a výšky stien, ale musíte počítať s raportom. Je to napájanie tapiet. Rozdiel vzniká najmä pri napájaní vzoru. Spotreba je v prípade vzorovaných tapiet vyššia.

Druhy tapiet

Dnes si tapety nemusíte vyberať len podľa motívov a vzorov, ktoré sa vám páčia. Rozhoduje aj jednoduchá manipulácia a životnosť. Tieto druhy tapiet si zákazníci vyberajú najčastejšie:

Papierové tapety

S papierovými tapetami sa na trhu stretávame najdlhšie. Sú lacnejšie a majú asi najširšiu škálu motívov, ale teba ich nanášať len na rovné čisté steny bez akýchkoľvek prasklín a nezrovnalostí. Majú kratšiu životnosť a lepidlo pri ich aplikácii treba nanášať aj na stenu aj na tapetu. Manipulácia s nimi je preto dosť náročná. Veľkú pozornosť treba venovať spojom a rohovým miestam. Od steny sa odlepujú ako prvé. Keď máte podozrenie, že je v izbe vlhko, na papierovú tapetu s tým najkrajším motívom, aký ste kedy videli rýchlo zabudnite.

Vliesové tapety

Tieto tapety sú na trhu relatívne nové, ale veľmi rýchlo si našli svojich priaznivcov. Pôsobia ako tepelná a zvuková izolácia, sú vysoko odolné, stálofarebné a jednoduché na manipuláciu. Tapeta sa vyrába z buničiny. Lepidlo sa aplikuje len na stenu. Tapeta je úplne suchá. Pozor si treba dávať len na prestrihy a na to, aby motív na tapete na seba pekne nadväzoval. Tapetu na stenu nalepíte pomocou mäkkej kefky alebo špongie, s ktorou odstránite aj prebytočné lepidlo. Keď zatúžite po zmene, vliesovú tapetu zo steny jednoducho stiahnete. Omietku nepoškodíte a žiadne kusy tapety na stene neostanú. Stena je hneď pripravená na ďalší, aktuálnejší motív.

Vinylové tapety

Sú určené do priestorov s vyšším výskytom vody a pary. Uplatnenie nájdu najmä v kuchyni a kúpeľni. Vodu z nich jednoducho zotriete. Nepoškodia sa. Majú dlhú životnosť a v detskej izbe zvládnu aj nápor malých umelcov. Farby a pastelky z nich jednoducho zotriete. Cena vinylových tapiet je práve pre ich odolnosť vyššia. Detskú izbu môžete ozdobiť aj papierovými tapetami. Deti rýchlo rastú. Obľúbené rozprávkové postavičky ich rýchlo omrzia. Papierové tapety sú lacné a ich poškodenie vás nebude tak bolieť. Časom ich vymeníte za niečo neutrálnejšie, čo vydrží dlhšie.

 

Pri výbere tapety zohľadnite, do ktorej izby ju vyberáte. Do obývačky sa hodí iný motív, ako do spálne. Detská izba je špecifická. Motívov do každej izby je naozaj veľa. Veríme, že si vyberiete správne.

 

Foto: Dovido.sk

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*