Ako vybrať ideálnu pergolu na záhradu alebo terasu?

20. mája 2021

Pergola je snom snáď každého, kto má záhradu alebo veľkú terasu. Ale ako takú pergolu vybrať, aby sa vám v jej tieni príjemne odpočívalo niekoľko sezón?

 

Pri výbere pergoly sa neorientujte len podľa ceny. Predsa len to nie je sezónna záležitosť a ide v podstate o ďalšiu obytnú časť vášho domu. Skvele prepojí interiér so záhradou, zväčší vašu obývačku a poskytne priestor pre príjemné posedenie s priateľmi, ktoré vám neprekazia ani letné prehánky.

 

Drevená verzus hliníková pergola

Odolnosť, moderný dizajn, dlhá životnosť a takmer žiadna údržba. To sú najväčšie výhody hliníkových pergol, ktorých obľuba v posledných rokoch poriadne rastie. Je však nutné brať do úvahy tiež lokalitu, v ktorej žijete. Zatiaľ čo moderným zástavbám svedčia nadčasové hliníkové pergoly, v chatovej oblasti by mohli pôsobiť ako rušivý prvok. A pokiaľ dávate prednosť prírodným materiálom, drevené tienenie je pre vás hra na istotu. Navyše s pravidelnou údržbou vám bude drevená pergola robiť radosť celé roky a dokonale splynie s okolitou prírodou.

 

Tip: Oproti drevu má hliník jednu výhodu, je odolný voči vetru, dažďu aj slnečnému žiareniu.

 

V každom prípade je dôležité veľkosť pergoly prispôsobiť počtu ľudí a rozlohe miesta, ktoré chcete zatieniť. Pri ploche väčšej než 25 m2 počítajte s tým, že si budete musieť zaobstarať stavebné povolenie.

 

Posvieťte si na letné večery

Ak máte pergolu priamo pri dome, na terase alebo na záhrade, osvetlenie je základ. Navodí tú správnu atmosféru a môžete tu vysedávať dlho do noci. Máte však pergolu na slnečném mieste, pokojne siahnite pod solárnom osvetlení, ktoré sa hravo cez deň nabije a vám odpadne starosť s prívodom elektriny. Romantické a v populárnom hygge štýle je závesné osvetlenie v podobe lampášikov, ktoré poskytne rovnomerné osvetlenie celej plochy.

 

Tipy, ako zútulniť miesto pod pergolou

K pergole neodmysliteľne patria popínavé rastliny. Sú krásne na pohľad a spríjemnia vám leňošenie v jej tieni. Nemusíte byť pritom veľký pestovateľ, aby sa vám po pergole plazil hustý porast plný kvetov. Pri výbere kvetín záleží hlavne na umiestnení pergoly. Osvedčenou a nenáročnou klasikou sú plamienok, vistéria, zemolez, popínavé ruže alebo hortenzie. A čím viac slnka na ne bude svietiť, tým viac kvetov budú rastliny mať. Že nie ste romanticky naladený na sedenie pod kvitnúcim porastom? Potom siahnite po stále zelenom brečtane.

 

Montáž pergoly niekto zvládne svojpomocne, pokiaľ však nie ste kutilský typ, zavolajte na pomoc odborníkov. Bola by škoda mať vonkajšie posedenie nedomyslené alebo so zlým výberom tieniacej techniky.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*