Nosíte celý deň ťažkú tašku na jednom pleci a potom sa čudujete, že vás bolia kríže? Ak sa chcete takýmto problémom vyhnúť, musíte k vašej chrbtici správať s rešpektom a ohľaduplnosťou.

Seďte správne
Je sedenie nevyhnutnou súčasťou vašej práce? Tak si dajte záležať na tom, aby ste sedeli správne! Nohy pri sedení široko rozkročte, a zachovávajte pravidlo deväťdesiatich stupňov – nohy so zemou, ohyb v kolene a v páse majú byť vždy okolo deväťdesiat stupňov. Ak to nie je nevhodné, zadovážte si do roboty fit loptu alebo špeciálnu stoličku, vašim krížom by sa malo uľaviť.

Vystrite sa
Určite aj vás vaše staré mamy a mamy búchali po chrbte a upozorňovali: „Vystri sa!“ Vy ste možno len prevracali oči, ale dnes už určite viete, že správne držanie tela je neoddeliteľnou súčasťou boja proti bolestiam chrbtice. Plecia dozadu, brucho stiahnuť a bradu hore. Nielen, že tento postoj je zdravší, ale je aj oveľa viac sexi ako padnuté plecia a vypučené brucho.

Ťažké predmety
Ak zdvíhate bremeno, neskláňajte sa k nemu s vystretými nohami, čupnite si, zoberte ho a pomaly vstaňte. Pri prenášaní ho držte v oboch rukách a nezabudnite na vystretý chrbát. Ak sa s ním musíte otáčať, otáčajte sa celá, nie len od pása hore. Ak sa chystáte nosiť ťažké veci v taške, rozdeľte ich do dvoch – do každej ruky jednu. Vhodný je aj batoh s dvomi popruhmi alebo taška, ktorá sa nosí krížom cez hruď – kríženie je vhodné striedať.

Uľavte si
Ak vás kríže bolia, skúste si ľahnúť na chrbát s rukami pozdĺž tela a nohy pokrčte a vyložte na fit loptu alebo stoličku. Relaxujte. Tento cvik by vám mal priniesť úľavu od akútnej bolesti. Ak vás bolesti už trápia, alebo im len chcete predísť je vhodné pravidelne posilňovať chrbticu.

Predýchajte to
Na začiatku i na konci cvičenia relaxujeme, pomaly dýchame do brucha aspoň desaťkrát.
Počas celého cvičenia sa snažte dýchať pomaly a uvoľnene. Všetky cviky opakujte aspoň päťkrát. Nezabudnite, že zásadou cvičení je plynulosť a žiadne trhané pohyby.

Zapojte driek
Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy v kolenách a zatlačte driek smerom do podložky. Medzera, ktorú v normálnom stave máte medzi pásom a podložkou by sa mala tak zaplniť. Vydržte v tejto polohe aspoň 3 sekundy a uvoľnite.

Klbko
Ľahnite si na chrbát, nadýchnite sa nosom. Pri výdychu ústami pritiahnite kolená k hrudi. Zároveň dvíhajte bradu z podložky – vaša brada smeruje k hrudníku, čelo sa ťahá ku kolenám.

Bicyklovanie
Tento cvik si určite pamätáte zo základnej školy. Ležíte stále na chrbte a bicyklujete – dopredu aj dozadu.

Ťahač
Tento krát si ľahnite na brucho, ruky ťahajte dopredu a pomaly ich zdvíhajte aj s hlavou. Pozerajte sa do zeme, nie dopredu a hlavu držte medzi rukami. Nohy nechajte položené na zemi. Nešvihajte! Pohyby majú byť pomalé a plynulé.

Keď cvičenie nepomáha
Ak sa vám zdá, že vám bežné cvičenie nepomáha, choďte sa poradiť s lekárom. Môže vám naordinovať lieky alebo vás poslať na rehabilitáciu, kde s vami bude cvičiť školený personál. Na odstránenie bolestí s využíva aj akupunktúra, masáže, cvičenie na fit lopte alebo ortopedický vankúš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *