Ako ľudia trávia čas počas dní v karanténe?

4. augusta 2020

Karanténa spôsobuje aj nudu

V prvej fáze koronavírusu ste počas karantény strávili veľa času myšlienkou na to, ako by ste naplnili voľné dni. Zrazu mala väčšina z nás more času. Mnohých ľudí myšlienka stráviť týždne, dokonca mesiace v domácej karanténe odrádzala a niektorých aj vystrašila. Za súčasných okolností však môžete urobiť tak veľa pre to, aby ste strávili čas sami so sebou, ale aj s vašimi najbližšími. Pretože práve takto investovaný čas môže byť nezabudnuteľný a vedzte, že naň budete ešte dlho spomínať.

 

Na čo musíte počas domácej karantény myslieť najviac?

To, čo potrebujete azda najviac, je denná rutina – rozvrh, ktorý vám umožní prežiť dni v karanténe a nezblázniť sa.

Je nad slnko jasné, že spočiatku môže byť náročné vytvoriť si denný režim a pridržiavať sa ho, no nie je to nemožné. Vyžaduje si to trochu viac úsilia, nevzdávajte sa – po krátkom čase budete môcť udržiavať dennú rutinu aj so svojou rodinou a možno sa vo vašej domácnosti ukotvia nové pravidlá.

 

Za normálnych okolností sú denné harmonogramy organizované v rámci školy, práce, športu… Tentokrát budú tieto zaužívané aktivity na istý čas minulosťou. Pýtate sa, ako zmysluplne využiť čas v domácej izolácii? Nasledujúce riadky sú presne pre vás.

 

Týchto aktivít by ste sa mali pridržiavať zubami-nechtami

  • Vstávajte a choďte spať vždy v rovankom čase,
  • venujte nejaký ten čas naplánovaniu rozvrhu. Hoci sa to zdá ako namáhavá činnosť, no v skutočnosti vám to uľahčí organizovanie každodenného života,
  • pomôžte svojim deťom vytvoriť si rutinu, pretože tá im poskytuje pocit bezpečia a predvídateľnosti, ktoré majú veľký význam pre vývoj dieťaťa,
  • plánujte rodinné aktivity spoločne s deťmi,
  • držte sa zvyčajných pracovných / študijných časov,
  • nájdite vhodný priestor, kde môžete pracovať. Ak pracujete z domu – urobte si z vašej spálne „kanceláriu“, a to isté platí pre vaše dieťa – ak je školopovinné,
  • v prípade, že máte mladšie deti, naplánujte svoje aktivity na niekoľko kratších jednotiek namiesto veľkých blokov (premýšľajte o činnostiach vytvorených v rámci 30-minútových blokov),
  • obmedzte používanie digitálnych zariadení (mobilné telefóny, tablety, počítače). Používajte ich rozumne ako nástroje – deti by ich mali používať iba určitý čas, prípadne vtedy, keď je to nevyhnutné.

 

Dá sa využiť čas strávený v domácej karanténe kreatívne?

Mnoho ľudí  trávilo čas v domácej izolácii skutočne kreatívne a niektorí z nich siahli po aktivitách, ktoré odkladali dlhý čas. Patríte k tejto skupinke ľudí aj vy?

Napríklad také upratovanie bytu. Čistý priestor vám pomôže cítiť sa zdravšie a produktívnejšie. Ak ste uviazli doma, začnite s precíznym upratovaním vášho domu či bytu. Tieto aktivity znížia stres a zresetujú vašu myseľ. Ďalšou skvelou možnosťou je reorganizácia oblastí vášho obytného priestoru, akými sú kuchyňa, garáž, suterén. Pretvorte vašu domácnosť a spravte si z nej hotový raj.

Ani nadobudnutie nových zručností nie je na zahodenie. Počas dlhých dní v karanténe je vhodné, aby ste vašej kreativite popustili uzdu. Vyskúšajte maľovanie, pripravte si gurmánsku špecialitu, opravte staré veci okolo domu alebo pouvažujte nad novým projektom, ktorým možno po príchode do práce očaríte šéfa.

Aj vás trápi nedokonalá postava? Sociálne médiá mimoriadne uľahčili vyhľadávanie vhodného tréningu, ktorý môžete vykonávať aj doma. Pokúste sa začleniť do vašej každodennej rutiny jogu – tá podporí vaše duševné a fyzické zdravie.

K výraznej skupinke ľudí patrili aj náruživí hráči hier. Čo môže byť lepšie, ako tráviť čas zábavou a súčasne si finančne prilepšiť v období krízy? Práve hry týmto šťastlivcom dopomohli k tomu, aby zabudli na pracovný stres, odreagovali sa a vylepšili rodinný rozpočet. Niekedy stovky, inokedy tisícky eur putovali na účet ľuďom, ktorým prialo šťastie a odhodlali sa vyskúšať, aké výhodné je využiť casino bonus za registráciu.

O vysoké odmeny a najmä hranie bez akýchkoľvek rizík sa postarali špeciálne spiny zdarma, ktoré hráčom online kasína pripísali na účet pekné sumičky peňazí. A musíte uznať, že takáto forma zábavy sa skutočne oplatí.

Taktiež môžete siahnuť po knihe, ktorú máte rozčítanú, no neviete sa dokopať k tomu, aby ste ju celú dočítali. Taktiež existuje niekoľko skvelých možností pre výber elektronických a audio kníh.

Skvelou a vítanou možnosťou je sledovanie vašich obľúbených relácií či seriálov. Dajte si popcorn, relaxujte na gauči a vychutnávajte si svoje obľúbené televízne programy alebo filmy. Takáto pohodička v kruhu rodiny vás dozaista neomrzí, však?

Naučiť sa niečo nové môžete aj vďaka online kurzu alebo tutoriálu. Preskúmajte nové zručnosti alebo zvýšte svoj záujem o tému, ktorá vás fascinuje. Mnoho online platforiem ponúka online vyučovanie vhodné pre zdokonaľovanie sa v oblasti dizajnu, podnikania alebo životného štýlu.

Máte písanie v krvi? Založte si denník alebo blog a dajte svoje emócie a názory na svetlo sveta. Či už je vaším cieľom propagovať seba, založiť si nový podnik alebo sa len pobaviť, písanie je skvelým spôsobom, ako zvýšiť svoju kreativitu a vytvoriť obsah, ktorý zaujme.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*