Mnohé z nás od športovania ani tak neodrádza samotná aktivita, ako skôr stav, ktorý prichádza po. Svaly sú zatuhnuté, zatvrdnuté a i sebe menší pohyb spôsobuje bolestivé muky. Takéto nemilé prekvapenie sa obvykle dostaví na druhý deň, deň nato však bývajú príznaky ešte horšie. Poviete si, že v takomto stave predsa nie ste schopná cvičiť? Omyl, najhoršie, čo môžete pre svoje telo urobiť je dať si pauzu.
Klin sa klinom vybíja
Svalovica sa u cvičiaceho obvykle dostaví po neúmernej záťaži, pri zmene systému, či intenzity trénovania, prípadne po zaťažení organizmu, ktorý na športovanie nie je zvyknutý. Ide vlastne o obrannú reakciu svalového aparátu, kedy preťažené svaly reagujú horúčkou.
I keď sa jedná o jav celkom bežný a pre organizmus prirodzený, dá sa mu účinne predchádzať, alebo aspoň jeho sprievodné príznaky zmierniť na minimum. Rozhodne to však nedosiahnete stavom ničnerobenia. Práve naopak, o svaly sa treba účinne postarať pred, počas i po aktivite.
Trénujte s rozumom
Kvalitu nedosiahnete zo dňa na deň, preto sa nepokúšajte do jednej tréningovej jednotky natesnať hneď všetky cviky. Pre organizmus je oveľa efektívnejší kratší a intenzívny tréning. Odhadnite však včas svoje fyzické i kondičné schopnosti, neporovnávajte sa s kamarátkou, ale vnímajte signály vlastného tela.
Ono vám samo napovie, kedy už má dosť. Radšej na začiatok voľte menej, zvýšiť nasadenie predsa môžete vždy. Ak však už raz niečo preženiete, krutým následkom sa zrejme nevyhnete.
Neprestávajte sa hýbať
Najdôležitejším faktorom je držanie sa pravidelnosti, len tak sa svaly dokážu na záťaž adaptovať. Prerušenie tréningového procesu z dôvodu svalovice nie je správnym riešením, uvedením do stavu kľudu im uberáte možnosť zvyknúť si na pravidelný pohyb.
Rozhodne účinnejšie je v tréningu pokračovať, avšak v miernejšej intenzite, prípadne dočasne zmeniť zameranie tréningu na jednoduchší variant. Efektívne je tiež zbaviť sa svalovej horúčky ľahkým behom, chôdzou, korčuľovaním, bicyklovaním, či relaxačným plávaním. Aeróbna aktivita vám pomôže zo svalov odbúrať napätie i únavu.
Stavba tréningu
Nezáleží, akú pohybovú aktivitu práve prevádzate, sú veci, ktoré by v nej v žiadnom prípade nemali chýbať. Predtým ako „nabehnete na plný plyn“, treba telo na plánovanú záťaž účinne pripraviť. Patrí k tomu pozvoľné zahriatie organizmu, ako aj ponaťahovanie konkrétnych svalových partií. V podobnom duchu by sa mal niesť aj záver tréningu. Po hlavnej časti organizmus najprv upokojte a následne všetky zaťažené svalové skupiny precízne vystrečujte.
Dodržiavanie spomínaného procesu je z hľadiska zdravého fungovania pohybového aparátu nesmierne dôležité. Vyvarujete sa ním nielen aktuálnej svalovej horúčke, ale i trvalému skráteniu i zatuhnutiu svalov, rôznym bolestivým stavom, či preťaženiam, čo vás v konečnom dôsledku chráni pred prípadnými úrazmi.
Doprajte si pokoj
Ak už viete, že ste tréning prepískli, choďte to svojmu telu rýchle vynahradiť. Zájdite do sauny, doprajte si vírivý kúpeľ, nechajte sa vymasírovať. Regeneráciu však nezaraďujte do svojho programu len v časoch núdze. Tak ako zavediete pravidelný systém tréningov, z času na čas doprajte organizmu aj dostatok priestoru na zocelenie sa.
Patrí k tomu samozrejme aj dodržiavanie správnej životosprávy vrátane zdravého jedálnička, dostatočného množstva spánku i oddychu, pobytu na čerstvom vzduchu a taktiež harmónia v osobnom i pracovnom živote. Iba takým spôsobom bude váš organizmus schopný zdravo fungovať, čim nebude nútený vysielať signály v podobe rôznych bolestí, či preťažení.