Ako cvičiť pri problémoch s plodnosťou?

2. januára 2019

Mnohé páry majú problém s plodnosťou. Uponáhľaná doba zvyšuje percento ľudí, ktorých sa to týka. Preto sme pre vás pripravili článok o tom, ako vám môže cvičenie pomôcť.

Podporte svoju plodnosť pohybom
Mnohokrát spočíva príčina neplodnosti v nesprávnom životnom štýle, ktorým naše zdravie pochopiteľne trpí. Ak si odmyslíme množstvo potravinárskych produktov na báze chémie, stresový faktor, bežné neduhy ako cigarety, či alkohol a kvantum iných zdraviu (i plodnosti) škodiacich skutočností, ktorými sme deň čo deň obklopené, je tu ešte jeden závažný problém – nedostatok fyzického pohybu. Vyplývajú z neho rôzne druhy svalovej nerovnováhy, spôsobujúce nielen bežné bolesti chrbtice, ale taktiež zabraňujúce procesu otehotnenia. A tým sa dostávame k jadru veci, teda potrebe cvičiť.

Jednoduché cviky
Ide o zostavu nenáročných cvikov zameraných na posilnenie brušných a sedacích svalov, uvoľnenie svalov v oblasti hrudnej i bedrovej chrbtici, uvoľnenie častého svalového spazmu v panvovom dne, ale aj o posilnenie tejto oblasti. Pravidelné denné prevádzanie týchto deviatich cvikov vám môže pomôcť nielen zlepšiť celkový stav vášho pohybového aparátu, zmierniť, prípadne úplne odstrániť potiaže spojené s bolestivou menštruáciou, ale predovšetkým umožniť prirodzenou cestou otehotnieť.

Posiľňovanie v ľahu s pokrčenými nohami č. 1
Ľahnite si na chrbát s pokrčenými nohami v kolenách, pričom celá plocha chodidiel zostáva na zemi, ruky sú položené pozdĺž tela. Dýchajte plynulo. Pomalým, postupným pohybom pritláčajte oblasť bedrovej chrbtici k podložke, zaťahujte pupok smerom dnu, vyťahujte oblasť spodného brucha hore smerom k brade a sedacie svaly (zadok) zatiahnite pevne k sebe. Za plynulého dýchania v tejto polohe vydržte šesť až desať sekúnd, potom s nadýchnutím zatiahnite jednotlivé časti ešte viac, pomaly vydýchnite a povoľte. Opakujte 15 krát, postupne počet opakovaní zvyšujte.

Posiľňovanie v ľahu s pokrčenými nohami č. 2
Nasledujúci cvik je rovnaký ako ten predchádzajúci s pripojením zdvíhania panvy. V ľahu preveďte všetky spomínané zatiahnutia podľa cviku č. 1 a zároveň pomalým pohybom zdvíhajte panvu s rovným chrbtom smerom nahor. Rovnakým pohybom sa vráťte až tesne nad zem, zastavte, nadýchnite sa, zatiahnite jednotlivé časti o niečo viac, vydýchnite, vráťte telo na zem a povoľte. Lopatky zostávajú na zemi, chrbát je po celú dobu prevádzania cviku rovný. Opakujte 15 krát, postupne počet opakovaní zvyšujte.

Posiľňovanie v ľahu s vystretými nohami
Zostávate v ľahu na chrbte, vystrite nohy a vzpažte ruky nad hlavu. Dýchajte plynulo. Pomalým pohybom pritláčajte oblasť bedrovej chrbtice k podložke, zaťahujte pupok smerom dnu, chvíľu zotrvajte v napätí. Následne sa s hlbokým nádychom natiahnite za rukami a pätami do dĺžky, chvíľu zotrvajte v napätí, vydýchnite a uvoľnite. Bedrová chrbtica musí po celý čas prevádzania cviku zostávať na podložke. Pokiaľ je to pre vás obtiažne, cvičte s pokrčenými nohami ako u predchádzajúcich cvikoch. Opakujte 12 až 15 krát.

Posilňovanie v ľahu s pritiahnutými nohami č. 1
Cvičíme v ľahu na chrbte s pokrčenými nohami pritiahnutými k bruchu, pričom rukami sa zavesíte na kolená. Ruky zostávajú vystreté, prsty sú prepletené a objímajú kolená. S výdychom pomalým pohybom priťahujte kolená krčením rúk smerom k hrudníku tak, aby sa kostrč a sedacie svaly zdvihli nad podložku. Opakujte 12 až 15 krát.

Posilňovanie v ľahu s pritiahnutými nohami č. 2
Jedná sa o podobný cvik ako predchádzajúci. Rovnako ležíte na chrbte s pritiahnutými nohami k bruchu. Začínate s nádychom, kedy zatlačíte kolená smerom hore do dlaní, na chvíľu zadržíte dych, vydýchnete a po chvíli pritiahnete kolená k hrudníku ako v predchádzajúcom cviku. Opakujte rovnako 12 až 15 krát.

Natiahnutie v ľahu na bruchu
Ide o strečingové cvičenie v ľahu na bruchu. Ležíte s vystretými nohami, rukami upaženými do strán, hlavou vytočenou doprava. Pravú nohu pokrčte v kolene do pravého uhla, pokrčenú položte vedľa seba na zem a bez ohýbania trupu priťahujte koleno k hrudníku. Môžete si pomôcť pravou rukou, nevykrivujte však telo. V pozícii zotrvajte niekoľko sekúnd, pomaly vráťte naspäť a preveďte na druhú stranu. Opakujte striedavo 12 až 15 krát na každú nohu.

Natiahnutie v kľaku
Kľaknite si na kolená a oprite sa o ruky. Kolená musia byť umiestnené pod bedrami, dlane pod ramenami s prstami smerujúcimi vpred, chrbát je rovný, medzi trupom, rukami a trupom, nohami je pravý uhol, hlava je uvoľnená. S nádychom vyhrbíte chrbát do maximálnej polohy, brušné a sedacie svaly zatiahnite, zotrvajte chvíľu v napätí, vydýchnite, povoľte napätie a vráťte sa do východzej pozície. Opakujte 4 až 6 krát.

Vyťahovanie rúk v kľaku
Vychádzame z rovnakej počiatočnej pozícii ako bola predchádzajúca. Chrbát je rovný, hlava uvoľnená. Nadýchnite sa, vytiahnite pravú ruku vystretú smerom nahor, pričom sa mierne vytáčajte v oblasti hrudnej chrbtici. Nepovoľujte sa v chrbte, pohľad smeruje na hornú dlaň, obe ruky tvoria jednu zvislú rovinu. S výdychom vráťte naspäť a preveďte na druhú stranu. Opakujte 4 až 6 krát na každú stranu.

Vytáčanie v kľaku
Opäť zostávate v predchádzajúcej základnej pozícii, hlava je v predĺžení chrbtice. Chodidlá mierne nadvihnete nad zem, s nádychom vytočte chodidlá i hlavu vľavo, pohľad smeruje na špičky, chvíľu zotrvajte a s výdychom vracajte naspäť. Položte na zem, zveste s ďalším výdychom hlavu dole a s nádychom pokračujte na druhú stranu. Opakujte 4 až 6 krát na každú stranu.

Nezabúdajte, že len pravidelné a vytrvalé cvičenie prináša výsledky. Nie po prvom ráze, po dlhodobom tréningu však rozhodne áno. Naučte sa teda trpezlivosti, tá snaha predsa za vytúžené bábätko vo vašom náručí určite stojí.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*