Aké kontroly by ste pred príchodom horúceho leta mali na vašom aute vykonať?

8. februára 2022

Leto sa blíži a mohlo by byť o niečo voľnejšie ako to v minulom roku. Aj z tohto dôvodu je preto najvyšší čas popremýšľať o kontrolách, ktoré treba urobiť pred letom, aby ste mohli pohodlne a bezpečne cestovať.

Dobre vieme, že extrémne teploty, či už nízke alebo vysoké, sú na auto veľmi náročné a leto nie je výnimkou, práve naopak! Vysoké teploty viac zaťažujú dôležité prevodovky, chladiaci systém motora, klimatizáciu, pneumatiky a dokonca aj exteriér auta vrátane laku a plastových dielov. Ako tomu predísť?

Prekontrolujte stav chladiaceho systému a všetkých dôležitých kvapalín

Chladiacemu systému by sa mala pred príchodom jari a leta venovať veľká pozornosť, počnúc kvapalinou. Skontrolujme teda jej hladinu a popremýšľajte o výmene. Výmena sa stáva naliehavou, ak sa kvapalina javí ako zakalená a hrdzavá, čo je príznakom toho, že stratila svoje antioxidačné vlastnosti.

Nezabudnite na brzdy

Kontroly, ktoré je potrebné vykonať pred letom, nezahŕňajú len analýzu potrubia a hadice chladiaceho systému. Skontrolovať treba aj brzdy, hadičky, hladinu kvapaliny a hrúbku trecieho materiálu a kotúčov. Aj vďaka tomu bude predná náprava fungovať tak, ako má.

Vyčistite DPF filter

Aj ten patrí k základom dobrého fungovania auta na jarnej a letnej vozovke. Ak sa vám ho nepodarilo vyčistiť pri rýchlej jazde, na ktorú zrejme neboli v poslednom období príležitosti, môžete zvážiť kompletné ekologické čistenie DPF u špecialistov.

Odborníci na repas DPF filtra pracujú so zariadeniami, ktoré sú metrologicky overené a testované Slovenskou legálnou metrológiou, vďaka čomu je výkon filtra obnovený takmer na 100 % a pripravený fungovať pri ďalších dlhých cestách za zábavou či relaxom.

Preverte stav batérie a tesnení

Teplo zaťažuje batériu a alternátor, ktoré je preto potrebné skontrolovať. V extrémnych teplotách sa zvyšuje jej samovybíjanie, ktorému neprospieva ani takmer stále zapnutá klimatizácia. Tieto komponenty bude vedieť spoľahlivo otestovať elektrikár. Letná sezóna so sebou prináša veľké zvýšenie slnečného žiarenia, ktoré následne zaťažuje aj gumené časti. V prvom rade pneumatiky, ale aj stierače a tesnenia. Lišty stieračov je možné jednoducho vymeniť, zatiaľ čo tesnenia je možné chrániť špecifickými výrobkami.

Nepodceňte to a uvidíte, že všetky cesty autom budú oveľa príjemnejšie.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*