V kozmetike sa využíva nespočetné množstvo kyselín. Ktoré sú tie najbežnejšie? Najpopulárnejšou kyselinou, je určite kyselina hyalurónová. Vyskytuje sa prirodzene v tele a podieľa sa na viazaní vody a správnej hydratácii. V korektívnej dermatológii sa jej injekčná forma využíva na vypĺňanie vrások, ale i na zväčšovanie objemu, napríklad pier. Kyselina hyalurónová je tradičnou zložkou pleťových krémov. Správne hydratovaná pleť vás lepšie uchráni aj pred voľnými radikálmi.
AHA peeling
Pod skratkou AHA sa skrývajú ovocné kyseliny. Využívajú sa najmä v peelingoch, ale nájdete ich aj v krémoch. Vo voľno predajných prípravkoch sú však ich koncentrácie nižšie. Ovocné kyseliny výborne odstraňujú odumreté bunky, vyhladzujú jemné vrásky a zjemňujú póry. Kyseliny sa získavajú z prírodných zdrojov alebo sa vyrábajú synteticky. Pri peelingu či bielení pleti sa využíva i kyselina glykolová, ktorá sa získava s cukrovej trstiny. Je výhodou je, že veľmi rýchlo preniká do pokožky.
Na akné i proti starnutie
V prípravkoch na mastnejšiu pleť nájdete napríklad kyselinu salicylovú. Pre svoj antibakteriálny účinok sa používa najmä v prípravkoch, ktoré pomáhajú bojovať s akné a nečistou pleťou. Často sa používa aj v prípravkoch určených na starostlivosť o chodidlá. Pleťové krémy či séra pre zrelšiu pleť môžu obsahovať aj kyselinu retinovú. Ide o produkt rozkladu vitamínu A. Podporuje obnovu buniek a zlepšuje elasticitu pleti.
Zachráni atopikov
Kyselina močová je známa najmä ľuďom, ktorých trápi suchá koža, psoriáza či atopická dermatitída. Na telových či pleťových krémoch ju nájdete pod označením urea. Najčastejšie sa používa koncentrácia od 5 do 20 percent. Obnovu pokožky však podporí aj kyselina pantoténová. Ide o vitamín B5, ktorý vo forme drží najmä pokožku hlavy i kvalitu vlasov. Ak ho máte nedostatok, ohlási sa vyčerpanosť, padanie vlasov. Ťažko sa vám budú hojiť aj rany.
Zdroj:pinterest