Znížiť riziko rakoviny prsníka pomôžu zdravý životný štýl a vhodná strava. Pozrite sa na video, ktoré konkrétne potraviny pomôžu v boji s rakovinou

 

 

Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenie u žien. Väčšina ľudí ju má spojenú s hrčky, ktorú považuje za prvý varovný príznak. V skutočnosti je ale príznakov oveľa viac a je dobré o nich vedieť. Ktoré to sú?

 

Nádor prsníka, ktorým ročne ochorie asi šesť tisíc žien, z počiatku väčšinou nebolí. Hlási sa plazivo – od citlivej kože cez nenápadnú hrčku kdekoľvek vrátane podpazušia až po výtok z bradavky. Preto je dôležité prsia kontrolovať svojpomocne – ideálne vždy po menštruácii, kedy telo čelí najmenšie hormonálnej smršti.

Postupujte pomaly a dôkladne. Návod na samovyšetrenie nájdete napríklad na spoľahlivom a praktickom webu zameranom na prevenciu rakoviny prsníka mamo.cz.

Aké sú najčastejšie príznaky rakoviny prsníka?

Nepravidelná bradavka

Nádor môže v niektorých prípadoch spôsobiť sploštenie alebo vtiahnutie bradavky. Môže to byť vidieť na prvý pohľad, alebo v kontraste s druhým prsníkom, ktorého bradavka je zdravá – voľná a pravidelná.

 

Každý prsník je inak veľký

Niektoré ženy majú asymetrické prsia od dospievania, drobné odchýlky veľkosti a tvaru sú normálne. Zbystriť (a zájsť k lekárovi) by ste mali v momente, keď sa jeden prsník postupne zväčšuje a tuhne.

Pomarančová koža

To, čo poznáme z iných telesných partií, napríklad zo stehien a zadku, sa môže týkať aj chorého prsníka. Takzvaná pomarančová koža sa na prsníku vytvorí v momente, keď nádorové bunky zaplní drobné lymfatické cievy.

Výtok z bradavky

Ak z bradavky vyteká krv alebo zafarbená tekutina, na nič nečakajte a choďte k lekárovi. Aj tento príznak totiž signalizuje nádor prsníka.

Začervenaná koža a bolesť

V mnohých prípadoch sa ukáže, že červená a teplá koža na prsníku je príznak zápalu. Môže sa ale jednať aj o karcinóm. To isté platí o viditeľné a rozšírené spleti žiliek a tiež o bolesti prsníka. Spôsobiť to mohli hormonálna zmena, cvičenie alebo namáhavá práca. Vylúčiť nádor by však mal opäť lekár.

Hrčka a vtiahnutie tkaniva prsníka

Ak si nahmatáte v prsníku akúkoľvek hrčku alebo tuhý útvar, je to jasný signál k návšteve lekára. Len ten totiž s pomocou vyšetrenia na mamografe (prípadne i ultrazvuku) dokáže určiť, či sa jedná o nezhubné cystu, alebo o nádor. S nádorom môže súvisieť aj „vtiahnutie“ časti tkaniva do prsníka a následný jamku. Ani to nie je bežný stav – kože na zdravom prsníka býva voľná a hladká.

Nebojte sa mamografu

 

Dobrá správa je, že rakovina prsníka je veľmi dobre liečiteľná. Je ale dôležité prísť k lekárovi včas. Ideálne vtedy, keď ešte žiadne príznaky na tele nepozoruje. Aj tie najdrobnejšie zhubné zmeny v prsníku dokáže odhaliť rýchle a nebolestivé vyšetrenie na mamografe, na ktoré majú zdarma raz za dva roky nárok všetky ženy nad 45 rokov.

Už pred touto vekovou hranicou by na vyšetrenie mali chodiť ženy, ktorých mamičky, tety či sestry skôr rakovinou prsníka ochoreli. S výberom vhodného akreditovaného centra, ktoré má s mamografia a doplnkovým ultrazvukovým vyšetrením skúsenosti, vám môže pomôcť praktický lekár alebo gynekológ. Nebojte sa ho opýtať a požiadať o radu!

 

Zdroj: Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *