Na dekoráciách vo svojom byte pracuje väčšina z nás od momentu keď sa doňho nasťahuje, až kým z neho neodíde. Dekorácie môžete odstraňovať, pridávať alebo premiestňovať, čo vám dáva obrovský počet možností na ozdobenie a zariadenie bytu. V tomto článku nájdete 5 základných rád, ktoré pri dekorovaní môžu byť užitočné.

1.    Nezabúdajte na dvere

Vchodové dvere a priestor pred nimi mnohí nechávajú bez dekorácií. To je ale chyba, lebo práve pri vstupovaní do bytu sa vaši hostia naladia na celkovú atmosféru. Ak prejdú farebnými dverami, okolo ktorých sú nastavané kvetináče s kvetmi, bude to pôsobiť lepšie ako staré dvere s popraskanou bielou farbou bez ozdoby. Samozrejme, niekedy je ťažšie vchod ozdobiť kvôli malému priestoru, napríklad na chodbe v paneláku, ale aspoň zavesiť ozdobu na háčik na dverách môžete. Prípadne si vyberte originálne kovanie na nábytok v predsieni.

2.    Svetlé a jemné farby na stenách

Maľovanie stien v bledých a jemných odtieňoch farieb je veľmi dôležité hlavne v izbách na spodnom poschodí domov. Všeobecne tam, kde sa budú ľudia pohybovať najviac, sa výrazná farba stien nepovažuje za dobrý krok z hľadiska dekorovania bytu. Chránite tak ľudí od „šoku,“ ktorý by spôsoboval presun medzi miestnosťami s rôznymi farbami stien. Pri jemných a svetlých odtieňoch sa tomuto efektu vyhnete a tiež získate oveľa väčšiu voľnosť pri výbere farieb menších dekorácií. Presne tak, ako by to urobil dobrý bytový architekt.

3.    Umiestnenie pohovky a kresiel

Keď sa jedná o usporiadanie nábytku v obývačke, často sa môžete stretnúť s jednou chybou. Pohovka a kreslá by mali vždy byť v smere, ktorý podporuje diskusiu medzi sediacimi. Tým sa myslí ich natočenie oproti sebe, alebo v smere kolmom na seba. Nikdy by ste nemali pohovku a kreslá naskladať vedľa seba na jednu stranu v snahe šetrenia priestoru. Predsa len, pri návšteve chcete upriamiť pohľad na hostí, nie na televízor či obraz na plátne.

4.    Nechajte slnko vojsť dnu

Ťažké a nepriesvitné závesy plné vzorov a farieb už dávno nie sú v móde. Práve naopak, dnes sa cení ak má byt dostatok prirodzeného svetla, ktoré osvetľuje čo najväčšiu časť miestnosti. Skúste teda priestor okolo okien nechať bez veľkých dekorácií, prípadne využite kvety. Ale ich veľkosť zvoľte tak, aby netienili vnikajúcemu svetlu.

5.    Systém postupného osvetlenia

Svetlo by malo byť založené na systéme, ktorý by sa dal nazvať postupným osvetlením. Základ je, že by ste sa mali snažiť zdroje svetla zariadiť v troch „vrstvách.“ Prvá vrstva by malo byť svietenie s cieľom dekorovania, teda podsvietenie obrazu alebo farebné LED pásiky. Z týchto zdrojov síce nedostanete svetlo na praktické využitie, ale zabezpečia vám príjemnú atmosféru v byte.

Druhá vrstva by mala slúžiť na konkrétne úlohy, napríklad jedna malá lampa na čítanie v kresle, alebo nad kuchynskou linkou. Tu už svetlo využijete aj prakticky, ale bude určené iba pre jedno konkrétne miesto. Napríklad aj zaujímavý Modern Box GTV, vďaka ktorému máte v dobre osvetlených skrinkách dobrý prehľad. . A tretia vrstva je hlavná lampa, ktorá osvetlí celú izbu v prípade, že sa v nej pohybuje viacero ľudí na viacerých miestach.

Vďaka týmto trikom môžete dekorácie a zariadenie svojho bytu posunúť na vyššiu úroveň a nebude vás to stáť veľa času. Nie len že sa u vás budú lepšie cítiť návštevy, určite tieto nápady oceníte aj vy vždy, keď do bytu vstúpite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *