4 neočakávané faktory, ktoré vám bránia stať sa dobrým vodičom

30. januára 2019

V našom živote je veľa dôležitých vecí, ktoré musíme zvládnuť a na ich základe sa posunúť ďalej a niečo dosiahnuť. Pre niekoho je to maturita, vysokoškolský diplom a pre iného je zasa dôležité absolvovanie vodičského kurzu.

Ak ste si vybrali autoškolu a získali toto oprávnenie, musíte si dávať na ceste pozor aj na niekoľko ďalších dôležitých vecí. My sa pozrieme na 5 tých najdôležitejších faktorov, ktoré vás môžu ohroziť. Takže pozor.

  1. Hudba v aute

Rovnako ako dobrý cenník autoškoly aj hudba je pre nového a mladého vodiča veľmi dôležitá vec. Takmer každé auto má aspoň rádio. Počúvanie hudby však nie je automatickým dôvodom prípadnej nehody. Ľudia, ktorí počúvajú rádio, sú však častejšie rozptýlení z toho, čo sa na ceste deje.

Dokonca aj žáner hudby hrá v tomto smere svoju úlohu: rýchle kompozície – ako techno, sú dvojnásobným  rizikom, že si nevšimneme napríklad červené svetlo semaforu. Ale najväčším rizikom spojeným s hudbou je, keď si spievate svoju obľúbenú melódiu. Váš mozog je zaneprázdnený spomienkou na hudbu a slová, ktoré sa vám v tejto súvislosti vynoria. Zaťaženie šedej mozgovej hmoty sa tak zvyšuje a vaša odpoveď na nebezpečnú situáciu na ceste nebude potom taká rýchla.

Na Slovensku vzniká nová televízia, získala Adelu, Juniora, Šoka či člena Zomri

Za televíziou stojí Dano Dangl, ktorý sľubuje necenzurovaný obsah. Do svojich radov sa mu podarilo vziať samé veľké mená showbiznisu. Na Slovensku sa už približne mesiac...

  1. Chlad

Závislosť od kvality jazdy na fyzickej pohode vodiča je zrejmá. Niekedy vám komfort zvýšia aj nové koberčeky do auta so špeciálny dizajnom a povrchovou úpravou. Ak ale nemáte dostatok spánku, ak trpíte chronickou bolesťou alebo vážnym ochorením, vaša reakcia bude prirodzene pomalá. Ukazuje sa, že k zvýšeniu nebezpečenstva na ceste stačí aj malá zimnica.

Účastníci jednej z vedeckých štúdií boli testovaní simulátorom pre vodičov. Ukázalo sa, že ľudia s pocitom už malého chladu sa počas jazdy omnoho ľahšie rozptýlia, reagujú pomalšie na neočakávané situácie a ťažšie si udržiavajú bezpečnú vzdialenosť od iných automobilov.

  1. Riadenie tej istej trasy

Nadmerná dôvera je jedným z hlavných nebezpečenstiev na ceste. Keď vykonávate rovnaké úlohy viackrát za sebou, mozog sa prestane napínať a vy sledujete cestu automaticky, čo znamená, že jazdíte takmer akoby na „autopilotovi“. Preto, ak sa stane niečo neočakávané, je väčšia pravdepodobnosť, že urobíte niečo hlúpe a zapríčiníte nehodu. Dávajte si pozor na každom jednom úseku a nepodceňujte ani tú najznámejšiu trasu.

  1. Reklama

Cieľom reklamy na ceste je získať vašu pozornosť všetkými prostriedkami. Bez toho, aby ste to vedeli, zvyšujete alebo znižujete rýchlosť v závislosti od toho, ako to cítite.

V priebehu jednej štúdie sa ukázalo, že reklama týkajúca sa peňazí, slávy alebo pohlavia núti vodiča, aby vyvíjal tlak na plyn. Ak reklama spôsobuje naopak negatívne emócie, obsahuje upozornenia na vojnu a krutosť, potom vodiči zvyčajne spomaľujú. Vy sa ale radšej venujte jazde a nič nepodceňujte.

Daj vedieť svojím priateľom

siteelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*