Absolventská prax môže pomôcť

Hľadáte si po absolvovaní školy prácu a nedarí sa vám? Skúste hodiť očkom po ponukách absolventskej praxe. Váš životopis poskočí od radosti a zároveň získate potrebné skúsenosti a referencie. Viete však, kde začať? Prečítajte si 3 tipy, ako byť úspešný v jej hľadaní a využití v kariérnom živote.

1. Nezaspite na vavrínoch a nájdete skvelé príležitosti

Máte za sebou školu a neviete, čo ďalej? Nenechajte sa pohltiť prokrastináciou a začnite hľadať možnosti, ako si rozšíriť svoje pracovné skúsenosti. Jednou z nich je aj absolventská prax.

 

Môže sa o ňu uchádzať absolvent do 26 rokov, ktorý už neplánuje študovať, nemá pravidelné zamestnanie a od skončenia jeho štúdia neprešli viac ako 2 roky. Absolventská prax sa dá zároveň získať iba vtedy, ak ste vedení na úrade práce aspoň 1 mesiac.

 

Ak spĺňate tieto podmienky, neotáľajte a skúste sa poobzerať po nejakej praxi. Môžete o ňu požiadať prostredníctvom žiadosti alebo si nájsť zamestnávateľa a osloviť ho s ponukou. Následne stačí podpísať zmluvu a vy môžete začať pracovať na tom, aby ste boli vo svojom odbore ešte ostrieľanejší.

2. Absolventská prax vám rozšíri obzory

Absolventskú prax, tak ako aj stáž, sa oplatí absolvovať hneď, ako je to možné. Myslite na to, že ak bude váš životopis prázdny a skúsenosti v odbore chabé, personalisti sa môžu na váš profil pozerať skepticky. Čím skôr získate prax a skúsenosti, tým lepšie. Prináša to možnosť popýtania si väčšej mzdy či nájdenia lepšej a vysnívanej práce.

 

Čo vám ešte môže prax priniesť?

  • Zamestnávateľ za vás počas praxe neplatí, a preto sa mu takýto typ dohody oplatí.
  • Vyskúšate si celý pracovný proces a zoznámite sa s pracovnou morálkou.
  • Prax vám otvorí dvere k lepším pozíciám.
  • Po skončení praxe vám môže zamestnávateľ ponúknuť možnosť trvalého pracovného pomeru v jeho firme.
  • Získate cenný certifikát o vykonaní praxe.

3. Nespoliehajte sa iba na prax a vyhnite sa absolventským chybám

Skúsenosti, plno referencií, prax, no žiadna dobrá ponuka? Skúste sa poobzerať aj po iných možnostiach, ako si zaplniť životopis. Čo tak stáž pre študentov? Hoci je často neplatená, jej prínos môže byť vo vašom pracovnom živote naozaj vidieť. Super príležitosťou môže byť aj brigáda.

 

Netreba však zabúdať na to, že skúsenosti a prax nie sú jediné predpoklady k získaniu dobrej práce. Sústreďte sa aj na celý pracovný proces. Výnimočné referencie sú jedna vec, no zle napísaný životopis či nedostatočná príprava na pohovor druhá. Neurobte chyby už počas prijímacieho konania a ukážte, že viete svoje skúsenosti predať tým správnym spôsobom.

 

  • Neuvádzajte v životopise referencie, ktoré nemajú s pracovnou pozíciou nič spoločné.
  • Dávajte si pozor na správnu gramatiku.
  • Skúste svoj životopis odlíšiť – či už graficky alebo štýlom spracovania.
  • Nezabudnite na skvelý motivačný list, ktorý ukáže vaše prednosti v odbore a váš záujem o danú firmu.
  • Na pohovor sa naozaj dobre pripravte a zahoďte casual look – je dôležité byť slušne oblečený a dochvíľny.
  • Snažte sa pôsobiť otvorene, neklamte a nezabúdajte, že personalisti hľadajú do svojho tímu hlavne niekoho, kto medzi nich zapadne.

 

Nenechajte sa teda vyviesť z miery prokrastináciou, majte svoj životopis v láske a snažte sa ho zaplniť skúsenosťami, ktoré na pohovore naozaj vyniknú. Absolventská prax môže byť jednou z nich.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *