Miesto, kde musíte načerpať energiu na celý deň, by ste mali zariaďovať s rozumom. Poradíme vám, ako si najlepšie zabezpečiť pokojný, zdravý a ničím nerušený spánok a zároveň vytvoriť reprezentatívny interiér.

1. Vyhnite sa alergii

Pre človeka, ktorý trpí alergiou na prach, plesne, roztoče a pod., Je tým najrizikovejším prvkom v spálni matrac. Prevenciou proti prenikaniu roztočov a alergénov do matraca môže byť tzv. Bariérová textília, či už chemicky ošetrená, sa zahustenú tkaninou či s využitím nanovlákien. Základom je minimálne snímateľný poťah, ktorý možno prať pri vyšších teplotách (roztoče neprežijú teplotu nad 60 ° C).

Prať poťah matraca a obracať ho by ste mali aspoň dvakrát do roka. Antialergénna môže byť tiež výplň matraca, vyrobený z antibakteriálnych pien. Vankúš a prikrývka sú ďalším obľúbeným útočiskom roztočov a plesní. Stavte na duté vlákno, ktoré je hypoalergénne. Ak ani to nepomôže, alergény nielen v spálni spoľahlivo zničí špeciálny antibakteriálny vysávač s UV-C žiarením.

2. Stavte na čerstvý vzduch

Hovorí sa, že najlepšie sa spí na čerstvom vzduchu. Ale čo keď máme okná spálne otočené na prašnú a hlučnú cestu? Urobte si ideálne prostredie na spanie v spálni pomocou techniky. Zvlhčovač pomôže v miestnosti so suchým vzduchom. Či je to prípad vašej spálne, zistíte jednoducho vďaka teplomeru s vlhkomerom. Ak nameriate vlhkosť pod 40%, mali by ste o zvlhčovačmi rozhodne premýšľať, zvlášť vo vykurovacej sezóne. Suchý vzduch môže spôsobovať kašeľ, škrabanie v hrdle a zhoršovať astmu.Spríjemnite si vstávanie

3. Spríjemnite si vstávanie

Neznesiteľného zvonenie budíka vás síce nezbavíme, ale aby ste sa hneď po vystrčení nôh spod periny cítili príjemne, odporúčame vám k posteli položiť nejaký ten hrejivý koberček. Vyberajte najlepšie koberce s vysokým vlasom, ktoré sú príjemné na dotyk, a navyše pohlcujú hluk. Ak si môžete priplatiť, stavte na kvalitnú vlnu, ktorá má rad predností. Prirodzene totiž odpudzuje špinu a ide o veľmi odolný materiál. Farebnosť voľte do spálne skôr tlmenú, tmavšie, aby vás príliš neaktivovala.

4. Nenechajte sa rušiť

Niekto spí rád v úplnej tme, iný potrebuje aspoň trochu svetla a budí sa najradšej vychádzajúcim slnkom. Podľa toho, ku ktorému z týchto dvoch typov patríte, vyberajte zatienenie okien v spálni. Úplnú tmu vám doprajú predokenné žalúzie, ktoré majú proti tým klasickým rad výhod, nielen tú, že cez ne nepreniknú slnečné lúče, mimo svetla izolujú aj od prílišnej teploty. Na rozdiel od tých vnútorných sa totiž slnkom rozpáli vonku a teplo tak nejde dovnútra.

 


5.Doprajte si originál

Iste, zdravie predovšetkým. Preto by mala byť spálňa najmä miestom pre zdravý spánok a relaxáciu. To ale neznamená, že by ste museli rezignovať na originálny dizajn, ktorý ide ruka v ruke s pohodlím. Efektne vyzerajú predovšetkým lôžka s vysokými čalúnenými čelami, ktoré môžu byť rôzne farebnosti aj z rôznych materiálov. Zároveň sa pri obľúbenej posteľové činnosti, teda čítanie, o takejto čelo môžete pohodlne oprieť. Väčšinou čalúnené čelo zdobí prešívanie – do pruhov, štvorcov, kosoštvorcov, niekedy ozvláštnené nity alebo gombíky. Čalúnený potom môže byť aj rám postele.

6.Proti nespavosti

Ak sa vám nedarí večer zaspať, zabudnite na prášky – vedľa príjemného prostredia v spálni, pokoja a správneho režimu spánku vám môže pomôcť aromaterapia. A ktoré bylinky vám spánok zaistí najspoľahlivejšie? Stavte na medovku, majoránku, ale aj jalovec či bergamot. My však najradšej odporúčame klasickú silicu pre celkové upokojenie, ktoré navyše tak nádherne vonia – teda levanduľu.

7.Návrat k prírode

Prírodné materiály sú trendy, zároveň ekologické a zdravotne nezávadné, tak kde inde by mali mať miesto ako v spálni. Drevo ako materiál na rám postele samozrejme víťazí a aj v tomto prípade platí: čím menej chémie, tým lepšie. Jeho najlepšou povrchovou úpravou je náter prírodnými olejmi, lepenie potom najlepšie bez formaldehydu a ďalších agresívnych látok.

8. Rýchlo upratané

Schovávať periny a vankúše do perináku nie je príliš praktické, zvlášť keď sa ráno ponáhľate, ani hygienické, lebo nepriedušne zatvorené ľahko zvlhnuté posteľná bielizeň je ideálny liahňou pre roztoče a plesne. Lepšie je, keď periny dýchajú na posteli. Čo však robiť, keď sa blíži návšteva, ktorá chce nakuknúť aj do vašej novej spálne? Stačí mať po ruke praktický prehoz. Prikrývky sú k dostaniu v neprebernom množstve farieb a dizajnov od ľahučkých látok až po prešívané deky. Pre postele od šírky 80 cm do 120 cm voľte prikrývka na jednolôžko (160 × 220 cm), pre tých široké od 160 cm do 220 cm potom kúpte prehoz na dvojposteľ (240 × 260 cm).

9. Aby chrbát nebolel

Do spálne s rozmyslom vyberajte nielen posteľ, ale hlavne matrac. Dnes je na trhu veľmi pestrá ponuka – po čom teda siahnuť? Zájdite sa pozrieť do spánkového štúdia, kde si na matrac môžete bez problémov poležať. Inšpirovať vás môže aj niektorý z pobytov v hoteli, kedy ste sa ráno prebudili s pocitom, ako ste sa skvele vyspali.

10. Luxus na dotyk

To, ako dobre sa v noci vyspíte, nezávisí len na kvalitnom matrace a rošte. Nepodceňujte ani výber obliečky – musí byť z príjemného, ​​hrejivého, savého materiálu, najlepšie nekrčivého, a samozrejme sa vám musí páčiť jeho dizajn. Obliečky z bavlneného saténu si zamilujete na prvý dotyk. Je príjemne hladké a luxusne sa leskne. Satén má zaujímavú vlastnosť – v zime hreje a v lete chladí. Na posteľná bielizeň sa obvykle používa satén bavlnený, ktorý vďaka prírodnému pôvodu vlákien výborne pohlcuje vlhkosť a je priedušný. Navyše si dlho udrží jasné farby a tvar.

 

Foto: Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *